« nazajMedPAN NORD

The Network of Managers of Merine Protected Areas in the Mediterranean

Projekt MedPAN Nord je v veliki meri nadaljevanje uspešnega projekta MedPAN Interreg IIIC, ki je potekal med leti 2004 in 2007 in v katerem je kot partner sodeloval tudi Zavod RS za varstvo narave. Projekt je združil 23 organizacij iz 11 držav v mrežo upravljavcev morskih zavarovanih območij v Sredozemlju z namenom izmenjave izkušenj in dobrih praks in iskanja rešitev za probleme in težave, povezane z upravljanjem morskih zavarovanih območij. Med posrednimi posledicami projekta velja poudariti ustanovitev združenja upravljavcev sredozemskih zavarovanih območij. Med ustanovnimi člani združenja je tudi Zavod RS za varstvo narave.
Projekt MedPAN Nord, ki poteka v okviru Programa Med (2010 – 2012), izkorišča nastalo omrežje in povezave za zagotavljanje učinkovitejšega upravljanja z morskimi zavarovanimi območji in posledično uspešnejšega ohranjanja elementov biotske raznovrstnosti morskega ekosistema. Projekt predvideva usklajevanje pristopov posameznih partnerjev pri zagotavljanju uresničevanja mednarodnih, EU in nacionalnih obveznosti na področju oblikovanja omrežij morskih zavarovanih območij. Med pomembnimi cilji projekta velja omeniti predvsem aktivnosti v smeri povečanja učinkovitosti upravljanja morskih zavarovanih območij, ohranjanja biotske raznovrstnosti ter oblikovanja usmeritev za trajnostno načrtovanje posegov in aktivnosti v morju in na morskem obrežju.

Vodilni partner projekta MedPAN Nord je WWF Francija, sicer pa v projektu sodeluje 12 partnerjev iz šestih evropskih držav:
- Parc National de Port-Cros (Francija)
- ADENA (Francija)
- Marine National Park of Zakynthos (Grčija)
- Cinque Terre National Park (Italija)
- Federpachi (Italija)
- Marine Reserve of Miramare (Italija)
- Environment and Planning Authority (Malta)
- Zavod RS za varstvo narave (Slovenija)
- Junta de Andalusia (Španija)
- Generalitat de Catalunya: Cabo de Creus, Medes (Španija)
- IUCN Med (Španija)

Celoten projekt je vreden 2,4 milijona evrov in je razdeljen v 5 sklopov. Udeležba Zavoda RS za varstvo narave v projektu temelji na naslednjih aktivnostih:
• izdaja zgibanke o morskih habitatnih tipih Natura 2000 in obveščanje javnosti o poteku projekta;
• ocena stanja kvalifikacijskih vrst in habitatnih tipov v morskem delu naravnega rezervata Strunjan in oblikovanje priporočil za usmerjanje obiska območja s plovili;
• sklenitev dogovora z ribiči v zvezi z izvajanjem gospodarskega ribolova na območju Naravnega rezervata Strunjan;
• poskusna postavitev priveznih mest na območju Naravnega spomenika Debeli rtič;
• spremljanje obiska območja Naravnega spomenika Debeli rtič.

Več informacij najdete na spletni strani ZRSVN, kjer je predstavljena tudi zgodovina projekta. Na spletni strani bomo predstavljali tudi prihodnje aktivnosti projekta.

Kontaktna oseba:
mag. Robert Turk, univ. dipl. biol.
Telefon: (05) 6710 900
Telefaks: (05) 6710 905
Elektronska pošta: robert.turk@zrsvn.si