« nazaj2Bparks

Creative Sustainable Management, Territorially Compatible Marketing, and Environmental Education/Ustvarjalno trajnostno gospodarjenje, trženje po meri območja in okoljska vzgoja o parkih

Namen in cilji projekta:
Glavni namen projekta 2Bparks je razvoj inovativnih strategij upravljanja za krepitev delovanja zavarovanih območij, ki bodo vključevale okoljske vsebine v delovanje javnih služb in zasebne naložbe. Za dosego tega cilja želimo:
- pomagati upravljavcem zavarovanih območij pri sprejemanju smotrnih odločitev pri usklajevanju okoljskih, ekonomskih in socialnih vsebin;
- vključevati gospodarstvo in civilno družbo kot ključna deležnika;
- ustvarjati pogoje za nova delovna mesta, ki jih ponujata biotska in pokrajinska pestrost;
- prispevati k vzgoji, izobraževanju in raziskovanju;
- ozaveščati o pomenu, vrednotah in priložnostih zavarovanih območij ter
- krepiti trajnostni turizem v zavarovanih območjih.

Osrednji cilji projekta 2Bparks so:
- načrtovanje in upravljanje zavarovanih območij s pripravo Strategije za usmerjanje njihovega razvoja, ki bo predstavljala nabor smernic s tega področja;
- izdelava Strategije za rast trajnostnega turizma in njegovega trženja, namenjenega javnemu in zasebnemu sektorju, s končnim ciljem vključitve sodelujočih zavarovanih območij v mrežo Eurocharter in
- načrtovanje raziskovanja in izobraževanja za ozaveščanje javnosti s pripravo interaktivnega vzgojno-izobraževalnega spletišča, kar bo povečalo konkurenčno prednost zavarovanih območij in omogočilo nova delovna mesta.

Vzpostavitev ravnovesja med izboljšanjem življenjskega standarda in počutja na eni strani ter ohranjanjem narave in naravnih virov na drugi strani spodbuja trajnostni razvoj, ki ga podpirajo okoljski, ekonomski in socialni vidiki ter kulturna raznovrstnost.
Z vključevanjem okoljskih vsebin v procese odločanja, razvojem trajnostnega turizma in ozaveščanjem, prispeva projekt 2Bparks k trajnostni rabi naravnih virov in h krepitvi povezav med družbami, gospodarstvi in zavarovanimi območji. Mreža 2Bparks bo postala uporabno orodje v boju proti razdrobljenosti zavarovanih območij in bo pripomogla k izboljšanju prepoznavnosti naravne in kulturne dediščine.

Vzorčno območje:
Ljubljansko barje, dobrih 150 kvadratnih kilometrov velika mokrotna ravnica, je eno najjužnejših visokih barij v Evropi, ki se razprostira v južnem delu Ljubljanske kotline. Glavni pečat pokrajini dajejo voda in mozaični prepleti poplavnih travnikov, steljnikov, njiv, jarkov, mejic, osamelih dreves, nizkih osamelcev ter vasic, ki jih je s svojo dejavnostjo ustvaril človek. Prav prepleti ponujajo številne življenjske prostore rastlinskim in živalskim vrstam, med katerimi izstopajo ptice, metulji, kačji pastirji in dvoživke. Poleg ohranjene narave, se Ljubljansko barje lahko pohvali tudi z bogato premično in nepremično kulturno dediščino, ki so nam jo od paleolitika pa vse do današnjih dni zapustile različne kulture.
A več tisočletno sožitje narave in človeka se je v zadnjih desetletjih začelo krhati, zato je bilo območje z namenom varovanja biotske in pokrajinske pestrosti ter spodbujanja trajnostnega razvoja skladnega s krajevno tradicijo jeseni 2008 razglašeno za krajinski park Ljubljansko barje.
V začetnih korakih razvoja parka mu bomo pomagali tudi s projektom 2Bparks.

Krajinski park Ljubljansko barje
Barbara Zupanc, info@ljubljanskobarje.si
http://www.ljubljanskobarje.si/

Kontakt:
Geografski inštitut Antona Melika, Znanstvenoraziskovalni center Slovenske akademije znanosti in umetnosti
dr. Aleš Smrekar
01/2002727
E mail: ales.smrekar@zrc-sazu.si