« nazajMEDEEA


Kontakt:
Skupnost občin Slovenije
Miha Mohor
miha.mohor@skupnostobcin.si

O projektu MEDEEA:
Evropska energetska nagrada – eea® nagrajuje občine in mesta z nalepko za izredne napore pri vodenju področji povezanih z energijo (posebno s področja energetske učinkovitosti). Eea® nagrajuje aktivnosti občin, ki pripomorejo k doseganju evropskih ciljev 20-20-20 za energetsko učinkovitost v regiji Mediterana.
Eea® omogoča občinam identificirati prednosti, slabosti in potencial za izboljšanje ter ne nazadnje uvedbo ukrepov za energetsko učinkovitost. Standardiziran pristop omogoča primerjavo (benchmarking) med lokalnimi skupnosti, ki so uporabile orodje. Omogoča izmenjavo dobrih praks med občinami in mesti, ki uporabljajo eea®.
Ena večjih slabosti regije Mediterana je slabša energetska učinkovitost od evropskega povprečja. Cilj projekta je promocija energetsko planiranje ter tako povečati učinkovitost. Tako se bodo zmanjšali izpusti emisij toplogrednih plinov, ki so škodljivi za okolje. Regija Mediterana ima potencial na področju obnovljivih virih energije, kot je na primer solarna energija.
Trenutno, več kot 450 občin v 10 državah EU uporablja revizijsko orodje eea®. Kljub temo, pa v Mediteranu le nekaj občin uporablja navedeno orodje. Občine s področja Mediterana morajo povečati znanje o energiji ter uporabiti neizkoriščen potencial za pridobivanje obnovljivih virov energije. Orodje eea® ne omogoča samo obravnavo dejavnikov energetske učinkovitosti, temveč tudi administrativne postopke, notranjo organizacijo, kot tudi vključitev in sodelovanje prebivalcev.

Cilji:
Glavni cilj projekta je doseči evropske cilje 20-20-20 v regiji Mediterana. Cilj bi dosegli z izboljšanjem vodenja energetskih področji na lokalnem nivoju. Drugi cilji projekta so:
- Izboljšati komunikacijo energetskih politik na lokalnem nivoju (promocija Konvencije županov ki jo DG TREN vidi kot glavno orodje za dosego evropskih ciljev)
- Zmanjšanje emisij za 20% in več do leta 2020 z vključitvijo večih interesnih skupin: kar bo pripeljalo do povečanja zmogljivosti ter večje kulture na področju energije
- Premagati ovire ki preprečujejo občinam učinkovito energetsko planiranje; kar bo povzročilo večje število sprejetih energetskih načrtov in večjo proizvodnjo energije z uporabo obnovljivih virov energije ter zmanjšanje porabe
- Promovirati sodelovanje med občinami v regiji mediterana; to bo pripeljalo do vzajemnega učenja in boljšega poznavanja regije ter se bodo pokazale skupne potrebe, specifike…
- Politične ravni bodo dobile povratno informacijo o dogajanju v regiji (občine, kot tudi EU)

Projektni partnerji:
V projektu MEDEEA sodeluje devet partnerjev iz devetih držav:
- ARELiguria kot vodilni partner in ALESSCO iz Italije,
- AREAL iz Portugalske,
- MIEMA iz Malte,
- Decentralizirana administracija Krete iz Grčije,
- Energetska agencija iz Cipra,
- ARGEM in Agener iz Španije ter
- Skupnost občin Slovenije.