« nazajCUSTODES

Kulturna središča in turizem: razvoj evropskih strategij

Projekt CUSTODES je sofinanciran v okviru programa Centralna Evropa in stremi k povečanju ekonomske vrednosti zgodovinsko in kulturno pomembnih lokacij v sodelujočih regijah Italije, Češke, Poljske in Slovenije ter tudi k povečanju njihovega potenciala, da bi postale trajnostno naravnane turistične destinacije.
Projekt, ki ga koordinira provinca Rimini (Italija) se bo osredotočil na turistične produkte, ki so posebej oblikovani za kulturne spomenike v manjših krajih, ki so ponavadi izključeni iz glavnih turističnih tokov.
Zato bo projekt CUSTODES razvil in uporabil nove modele za povečanje turistične dosegljivosti in privlačnosti kulturnih spomenikov, ki imajo ustrezen zgodovinski pomen, a s turističnega vidika še niso izkoriščeni. Usmeril se bo na arheološka najdišča, gradove in utrdbe.

Cilji
Dobro je znano, da je kulturna dediščina izjemno občutljiva tema znotraj procesa evropskega zbliževanja, kajti problemi, vezani na to temo, ne zaobsegajo zgolj razvoja skupnih orodij in pristopov, temveč tudi uskladitev raznolikih tradicij in načinov življenja. To je ena izmed glavnih ovir, ki jih srečamo pri procesu krepitve povezav med posameznimi regionalnimi politikami v enoten in edinstven evropski trend, ki bo povezoval kohezijske politike mest in regij.
Srednja Evropa ima izjemno bogato kulturno dediščino in posledično je turizem, ki je vezan nanjo, eden izmed nosilnih stebrov ekonomskega razvoja mnogih mest in regij. Vendar to bogastvo pogosto ustvarja tudi negativne učinke, saj lahko imamo na eni strani preveč zapolnjena in s turisti zasedena mesta, medtem ko so kulturno prav tako bogata središča v njihovi bližini odmaknjena od glavnih turističnih tokov.
To ima negativne posledice za kohezijske politike, saj takšne trenutne smernice preprečujejo odpiranje novih delovnih mest v bolj zapostavljenih kulturnih središčih in povečujejo onesnaženje v večjih mestih.
Projekt CUSTODES bo deloval prav v tej smeri in se osredotočal na manj znana kulturna središča oz. spomenike (arheološka najdišča, gradovi, naravne pešpoti, manjša zdravilišča, …) ter povečeval njihov potencial, da bi postale trajnostno naravnane turistične destinacije, ter s tem spodbujal družbeno-ekonomski razvoj v teh okoljih.
Projekt se osredotoča na razvoj turističnih produktov, ki so posebej oblikovani za manjše kulturne spomenike, četudi so ti povezani s turistično razvitimi predeli v njihovi bližini. Inovativni vidiki glede na do sedaj sprejete strategije (te se usmerjajo na promocijo turizma glede najbolj privlačnih točk) so v pristopu, kjer je promocija tesno speta z nastankom nove in na trajnostnem razvoju osnovane infrastrukture na lokalni ravni. Ta nova infrastruktura bo dobro povezana in bo pridobila veliko z bližino bolj pomembnih destinacij, ki niso preveč oddaljene od izbranih krajev (npr. 50 km).

Pilotne dejavnosti
V vsaki izmed sodelujočih regij bodo sprožene pilotne dejavnosti, ki bodo glede na lokalne posebnosti prilagodile skupen model ter implementirale skupno razvita orodja in strategije. Vsaka pilotna dejavnost bo razvila investicijski načrt, ki bo omogočal polno izvedbo pilotnih dejavnosti.
Italija:
• kongresni turizem v starih gradovih, ki bo ustvarjal privlačna in nova kulturna, turistična in ekonomska središča;
• arheološki park v mestu Verucchio, ki bo opremljen z brezžično tehnologijo in omogočal ogled izginulega rimskega mesta Crustumium.
Poljska:
• socialno-demografska analiza za izkoriščanje in razvitje zgodovinskih in arheoloških točk v turistične produkte, začenši s parkom megalitov v kraju Wietrzychowice in kraju Sarnowo;
• diagnoza gradnikov arheološke dediščine v Kaldusu in razvoj načrta njene eksploatacije.
Slovenija:
• model eksploatacije Šaleške doline kot »Doline gradov«;
• model eksploatacije arheoloških najdišč v Šaleški dolini.
Češka:
• model eksploatacije starih, utrjenih mest blizu mesta Mikulčice na področje nekdanje Velikomoravske države, ki vključujejo ruševine cerkva, stavb in 2500 grobov;
in
• razvoj Strategij in vodil za nadaljnjo implementacijo na drugih področjih, ki bodo lahko na ravni politik sprejete v lokalne razvojne načrte in politike (predstavitev 7 pilotnih primerov in investicijskih načrtov);
• Memorandum o sodelovanju partnerstva, ki ga bodo tvorili ter financirali partnerji in ki bo ponujalo storitve drugim ter bo tudi odprto za druge.

Prijavitelj projekta:
Provinca Rimini (Italija), koordinator Enzo Finocciaro
Partnerji v projektu:
Mestna občina Velenje
IPAK - Inštitut za simbolno analizo in razvoj informacijskih tehnologij
Amitié (ITALIJA)
Kujawsko-Pomorskie vojvodstvo (POLJSKA)
International Centre for Information Management Systems and Services (POLJSKA)
Cross Czech a.s. (ČEŠKA)
Trajanje projekta: 36 mesecev: od novembra 2008 do oktobra 2011
Vrednost projekta: 1.484.500,00 EUR