« nazajDMC SEE

Drought Management Centre for South-East Europe

V zadnjih desetletjih je imela suša velik vpliv na gospodarstvo in nasploh na blagostanje prebivalstva držav Jugovzhodne Evrope. Že v zgodnjih 80. letih so nekatere države v regiji izkusile huda in dolgotrajna sušna obdobja; suše v letih 1993., 1994, 1998 in 2003 pa so podrle vse dotedanje rekorde. Glede na zadnje poročilo IPCC se v prihodnjih desetletjih v JV Evropi ne moremo obetati ugodnejših razmer. Projekcije bodočega podnebja kažejo na zmanjšanje padavin v topli polovici leta, kar bo povzročilo težave zlasti v kmetijstvu in vodooskrbi (posredno pa tudi v drugih gospodarskih in družbenih dejavnostih).

Ta dejstva so vodila strokovnjake iz držav v regiji k pobudi po večjem sodelovanju pri spopadanju s posledicami suš. Na regionalni ravni je potekala vrsta srečanj in delavnic, na katerih so udeleženci prišli do ugotovitve, da bi učinkovitejše sodelovanju na področju zaznavanja suš in odprave njihovih posledic prinesla ustanovitev Centra za upravljanje suše v jugovzhodni Evropi (Drought Management Centre for South-East Europe – DMCSEE). Tej pobudi se je pridružilo tudi več mednarodnih organizacij (Mednarodna komisija za namakanje in odvodnjavanje, Konvencija ZN o boju proti dezertifikaciji in Svetovna meteorološka organizacija). Končni predlog in osnutek projektne dokumentacije za ustanovitev DMCSEE je pripravil konzorcij, sestavljen iz predstavnikov nacionalnih meteoroloških služb, akademske skupnosti in ministrstev, pristojnih za blažitev posledic suše.

Glavni cilj projekta DMCSEE je izboljšati pripravljenost na pojav suše s pripravo ocene tveganja posledic suše in vzpostavitvijo sistema zgodnjega opozarjanja.
Projektni partnerji so si zadali naslednje cilje:
• Pripraviti sistem za regionalno spremljanje razvoja suše in tudi zgodnje opozarjanje pojava suše. Osnovni produkti bodo na voljo v realnem času.
• Ocena regionalne ranljivosti (predvsem v kmetijstvu) – povezava med meteorološkim pojavom suše in njeno ekonomsko škodo. Te informacije morajo biti sestavni del sistema zgodnjega opozarjanja.
• Promocija in boljše poznavanje tveganja suše v partnerskih državah z organizacijo usposabljanj in nacionalnih seminarjev.

Projektne naloge:
• Vzpostavitev sistema za spremljanje suše z uporabo dobrih praks za pripravo klimatoloških kart. Na podlagi teh praks se bodo pripravile karte za Standardizirani padavinski indeks (SPI), Palmerjev indeks sušnosti (PDSI) in Palfai-ev index aridnosti (PAI). Vsaj za SPI naj bi bile ob koncu projekta karte na voljo na spletu v realnem času.
• Vzpostavitev spletne strani, vključno z GIS spletnim klientom, namenjenim za izmenjavo prostorskih informacij in zagotavljanje skupnih regionalnih kart.
• Priprava skupne metodologije za ocenjevanje tveganja suše na podlagi razpoložljivih meteoroloških podatkov in drugih podatkovnih virov. Prostorsko opredeljena ocena tveganja pojava posledic suše bo pripravljena s pomočjo ustreznih GIS tehnologij. Poznavanje ranljivosti in tveganja bo vsem vpletenim deležnikom omogočalo boljše načrtovanje in upravljanje tveganj.
• Organizacija predstavitev in izobraževanj za končne uporabnike. Priprava priročnika za usposabljanje.
• DMCSEE bo izpolnjeval svoje poslanstvo tudi po zaključku izvajanja projekta. Pripravili bomo načrt dela za delovanje DMCSEE v prvih letih po zaključku projekta in tudi predlog za najprimernejšo organizacijsko obliko DMCSEE.