« nazajFLAME

Future Laboratory for the Diffusion and Application of Innovation in Materials Science and Engineering

Kratka vsebina, namen in cilj projekta
Področje raziskav in razvoja ter inženiringa materialov je ključnega pomena za konkurenčnost in gospodarsko rast celotnega območja srednje Evrope. Za napredek na tem področju so nujne skupne aktivnosti, ki odgovarjajo na sektorsko-specifične izzive na transnacionalni ravni, zato so v projekt vključene vse države, ki sodelujejo v programu. Poleg Slovenije so sodelujoče države še Avstrija, Češka, Nemčija, Italija, Madžarska, Slovaška in Poljska.

Eden izmed izzivov sektorja materialov je potreba po inovativnih načinih sodelovanja, ki podpirajo pretok informacij in interakcije med regijami. Projektno partnerstvo zato zajema tako regije, ki so na področju materialov najbolj napredne, kot tudi regije, ki stagnirajo in so nekonkurenčne. Namreč, kljub načelu prostega pretoka blaga in storitev, se mnoga podjetja soočajo z ovirami pri čezmejnem sodelovanju.

Cilj partnerjev je odkriti potencial različnih vrst podjetij, od start-up podjetij, spin-off podjetij in hitrorastočih gazel do tradicionalnih podjetij, MSP in družinskih podjetij ter jim pomagati pri prenosu znanja in tehnologij na trg, pri internacionalizaciji njihovih verig vrednosti in ponudbe in tako izboljšati njihov potencial rasti.

To bo doseženo z inovativnim modelom sodelovanja, imenovanim ‘future laboratory’, kjer bodo usposobljeni svetovalci (t.i. regional facilitation coaches) pomagali podjetjem pri vstopanju na trg oz. pri doseganju trga. Ustanovljeni bodo trije ‘future laboratories’, eden v Italiji, eden v Avstriji in eden v Sloveniji (Celje). Vsak laboratorij bo specializiran za določena področja oz. teme ter bo pomagal pri uporabi lokalnih in regionalnih potencialov ter spodbujanju inovacij in razvoja.

Glavni operativni cilji projekta so:
• Pregled znanja in organizacij s področja materialov v sodelujočih državah.
• Aktivnosti v podporo MSP pri komercializaciji znanja/inovacij s področja materialov.
• Usposabljanje oseb, ki bodo v vsaki državi aktivne pri spodbujanju komercializacije znanja in rezultatov.
• V Sloveniji bo zaživel ‘future laboratory’ za materiale, s posebnim vsebinskim poudarkom na področju svetil/razsvetljave.

Trajanje projekta: Marec 2010 – Avgust 2012