« nazajTAB

Adaptation Actions to reduce adverse health impacts of air pollution / Zmanjševanje vpliva industrijskega onesnaževanja na zdravje prebivalcev

Vodilni partner: Municipality of Esztergom, Budimpešta (H)
Projektno partnerstvo: ERICO Velenje, Mestna občina Sopron; Mestna občina Gradec; Berlin (public authority of transport company); Province of Ferrara; Mestna občina Moncalieri (Torino); Valle D’Aosta (IT).

Kratek povzetek projekta:
Poglavitni cilj projekta TAB je služiti javnemu interesu in pomagati občinam, da izpolnijo svojo poglavitno nalogo pri zagotavljanju zdravega okolja za svoje prebivalce, kar pa je tudi velik interes Mestne občine Velenje.
Splošni cilj projekta TAB je zmanjšati škodljive učinke antropogenega / industrijskega onesnaževanja na zdravje ljudi v srednji Evropi z izboljšanjem analiz, obstoječih orodij in metod monitoringa za oceno tveganja in spremljanja zdravja.

Mesto Velenje velja za industrijsko mesto, kjer je termoelektrarna Šoštanj (TEŠ) v preteklosti predstavljala največjega onesnaževalca v dolini. TEŠ je tako predstavljal vir emisij plinastih onesnaževal (izpusti NOx, SO2, CO2, prašni delci..), različnih anorganskih (npr. težke kovine), kot tudi organskih strupenih snovi (npr. PAHs) na lokalnem, regionalnem, kot tudi na nacionalnem nivoju. Cilji projekta tako močno sovpadajo s potrebami občine Velenje in sicer po čistem in zdravem življenjskem okolju, kajti območje Šaleške doline je območje, ki je bilo in je še danes pod velikim vplivom TEŠ-a. Negativni učinki industrijskega onesnaževanja v okolju so: slabše zdravstveno stanje državljanov s čimer se zmanjša delovna sposobnost, nižja kakovost življenja, neprivlačnost mesta ter nižja gospodarska rast. Da bi zmanjšali škodljive vplive na zdravje in kakovost življenja, in dolgoročno ublažili škodljive vplive antropogenega onesnaževanja, so potrebni kompleksni ukrepi v smislu učinkovitejšega monitoringa oz. spremljanja emisij, boljšega usklajevanja in povezovanja praks, osveščanja družbe, industrije, zdravstvenega sektorja in razviti orodja za vpliv na evropske in nacionalne politike. Izbira možnih orodij in rešitev, načrtovanje in izvajanje spremljanja in preverjanja sistemov zdravstvenega varstva (ki potrjujejo učinkovite lokalne / regionalne akcijske načrte) potrebuje skupni pristop sodelovanja vseh občutljivih in prizadetih regij industrijskega značaja Srednje Evrope.
V okviru projekta bi tako skupaj s strokovnjaki (ERICO) nastal priročnik v obliki brošure, ki bi obveščal, informiral in izobraževal, kjer bi bil nabor priporočil in predlogov za občane, kako ublažiti posledice industrijskega onesnaževanja; kako ukrepati ob prekoračitvah; kako se spopadati s težavami in problemi, kot posledica življenja v industrijskem mestu ipd.

V sklopu pilotnih aktivnosti projekta TAB bi želeli vzpostaviti sistem za informiranje in obveščanje javnosti v primeru prekoračitve mejnih vrednosti merjenih polutantov v ozračju (alarmantnih koncentracij npr. OZONA, CO2, morda tudi SO2, NOx). Npr. SISTEM ZA NADZOR ONESNAŽENJA OKOLJA (big screen- LCD), ki bi bil nameščen na mestu, vidnem širši javnosti (npr. občinska stavbi, v izložbi večjih objektov v centru mesta, kot samo-stoječa »naprava«) in bi služil informiranju javnosti o koncentracijah posameznih parametrov polutantov. Ker gre v naši okolici predvsem za izpuste iz TEŠ-a (termoelektrarna Šoštanj), bi naprava prikazovala parametre kot so OZON, CO2, SO2, NOx, CO. Na vplivnem območju TEŠ se onesnaženost zraka redno spremlja v okviru ekološkega informacijksega sistema TEŠ (EIS TEŠ) na osmih stalnih merilnih mestih in na enem občasnem merilnem mestu z mobilno postajo, da pa bi te vrednosti bile prikazane tudi javnosti, pa potrebujemo “display device” = sistem za nadzor onesnaženja okolja. Naprava bi v primeru preseženih mejnih vrednosti parametrov tudi na nek način OPOZORILA. Javnost bi bila tako aktivno vključena v vlogi "opazovalca-nadzorovalca", občutek varnosti bo zatorej višji in tudi življenje v mestu z intenzivnim industrijskim značajem bo tako bolj prijaznejše.

Rezultati projekta so treh vrst:
(1) transnacionalne strategije / smernice in lokalni akcijski načrti s področja zdravja in okolja,
(2) virtualne baze znanja / mreže med partnerji
(3) pilotne akcije za preskus ukrepov ter metod, po katerih se lahko razišče vpliv onesnaževanja na zdravje ljudi.

Pričakovani rezultati projekta so:
• Zagotoviti prispevek k izboljšanju kakovosti življenja v regijah z izboljšanjem zdravstvenega stanja prebivalstva.
• Izboljšati privlačnost regije za prihodnje naložbe,
• Zagotoviti zanesljive podatke o učinkih na zdravje zaradi umetnega (antropogenega) onesnaževanja
• Regionalne strategije in lokalni akcijski načrti o tem, kako zmanjšati vplive onesnaževanja na zdravje ljudi.
• Skupno razvita in preskušena orodja in metode za spremljanje, preprečevanje in obvladovanje onesnaževanja.
• Izboljšati ozaveščenost državljanov, zaposlenih, in oblikovalcev politik o zdravstvenih tveganjih umetnega onesnaževanja.
• Izboljšati zmogljivosti lokalnega osebja o tem, kako izvajati strategije in akcijske načrte, ki temeljijo na medsektorskem in participativnem pristopu.
• Priskrbeti informacije, ki bodo v podporo prilagajanju nacionalnim in EU politikam in predpisom

Neposredne ciljne skupine so:
• Partnerske institucije, ki so odgovorne za zdravje okolja - bodisi na lokalni / regionalni ali nacionalni ravni
• Prebivalci partnerskih mest / regij
• Nosilci odločanja na regionalni / nacionalni / evropski ravni (ministrstva, nacionalni inštituti, politike, regionalni okoljski organi itd.)
• Predstavniki industrijskega / transportnega sektorja ( "onesnaževalci")
• Nevladne organizacije, dejavne na področju zdravja in okolja

Posredne ciljne skupine so TAB:
• Prebivalci sosednjih regij partnerskih mest / regij
• Bolnišnice, zdravniki, pediatrija, drugo medicinsko osebje
• Univerze / raziskovalne ustanove, v smislu nadgrajevanja znanja
• Druge regije / mesta Srednje Evrope, ki se spopadajo s podobnimi izzivi, kot ciljno skupino za kapitalizacijo projekta, rezultatov in izkušenj