« nazajSEE IFA NETWORK

SID banka v okviru programa Evropske unije - Transnacionalno sodelovanje - Jugovzhodna Evropa, sodeluje v projektu SEE IFA Network, kot projektni partner skupaj z drugimi partnerji iz Jugovzhodne Evrope, in sicer Management Agency For Research, Innovation And Technology Transfer (AMCSIT) - Romunija, Varaždin County Development Agency (AZRA) - Hrvaška, Euro Perspectives Foundation - Bolgarija, Finlombarda - Italija, Faculty of Mechanical Engineering (UKIM-FME) - Makedonija, Georama - Grčija, Regional Agency for Socio Economic Development Banat - Srbija, Regione del Veneto - Italija, Hungarian Science and Technology Foundation TETALAP – Madžarska ter vodilnim partnerjem avstrijsko družbo Austria Wirtschaftsservice GmbH (v nadaljevanju: AWS) (v nadaljevanju: projekt). SEE IFA Network, je kratica za projekt izbran na razpisu Evropske unije v okviru programa Transnacionalno teritorialno sodelovanje, Jugovzhodna Evropa, ki se sofinancira iz Evropskega Sklada za regionalni razvoj (ERDF). Projekt poteka od marca 2009 do konca leta 2011, s predvidenim podaljšanjem do leta 2012. Namen projekta je okrepiti podporo na področju financiranja inovacij in patentov, predvsem majhnih in srednje velikih podjetij, v državah Jugovzhodne Evrope (v nadaljevanju JVE). Končni cilj projekta je razvoj in ponudba novih finančnih produktov na področju financiranja tehnologij, inovacij, patentov v Jugovzhodni Evropi, predvsem pilotni zagon t.i. čezmejnega patentnega in licenčnega sklada za Jugovzhodno Evropo.

V okviru projekta se je v prvi fazi izvedla analiza obstoječe podpore po državah, nato izvedla raziskava potreb (globinski intervjuji z deležniki v vsaki državi partnerici), na tej podlagi pa študija izvedljivosti v sodelovanju s priznanimi akterji na področju upravljanja patentnih skladov v EU, kar je omogočilo preučitev možnosti ustanovitve. t.i. čezmejnega patentnega sklada v JVE. Na podlagi pridobljenih ugotovitev in znanj (v okviru projekta se izvaja tudi izobraževanje) bo SID banka v letu 2011 med drugim preučila možnost sodelovanja v takem skladu ter v okviru izvedbe dogodkov z deležniki promovirala koncept patentnega sklada. Namen projekta je sicer skladno z razpisom okrepiti podporo in razvijati instrumente za financiranje inovacij in patentov v JVE in ne komercialna uporaba rezultatov projekta,.

Celoten projekt je vsebinsko razdeljen v osem delovnih paketov aktivnosti. V nadaljevanju podajamo pregled dosedanjih aktivnosti SID banke po delovnih paketih:

WP 1 Priprava projekta:  • Prijava na projekt, in vzpostavitvene aktivnosti.

WP 2 Koordinacija in management projekta: • Administracija in organizacija

WP 3 Komunikacija in širjenje informacij:
• Organizacija LSG (Local Support Group) srečanja s partnerji in institucijami: SID banka, Ekonomska fakulteta, Ministrstvo za gospodarstvo, Slovenski urad za intelektualno lastnino, Agencija za tehnološki razvoj (TIA), Javna agencija za podjetništvo in tuje investicije (JAPTI), Gospodarska zbornica Slovenije (GZS), Aktivni slovenski inovatorji (ASI). Tema: cilji, dejavnosti in želeni rezultati SEE IFA Network projekta; globalni položaj Slovenije v zvezi z uspešnostjo konkurenčnosti in inovativnosti; smiselnost postavitve sklada v Sloveniji oz sodelovanje v čezmejnem skladu, predstavitev glavnih rezultatov iz 10 poglobljenih intervjujev
• Osnovne informacije o projektu na spletni strani http://www.see-ifa.eu

WP 4 Analiza v državah JVE - Deželno poročilo oz. t.i. Country report:
• Izdelano t.i. poročilo Country Report za Slovenijo katerega cilj je pridobiti pregled instrumentov podpore malih in srednjih podjetij v povezani s segmentom inovacij.
• Izdelano t.i. poročilo Conutry Report za Bosno in Hercegovino ter Črno goro.

WP 5 Razvijanje finančnih instrumentov za podporo inovacijam in tehnologiji v MSP:
• Delovni paket vodi Finlombarda iz Italije, ki je na podlagi skupnega Conutry Reporta za vse sodelujoče države, izbrala 3 instrumente dobre prakse. Vsak partner v projektu je bil pozvan, da izbere med omenjenimi tremi instrumenti enega, ki bi se lahko implementiral v posamezni državi za potrebe izdelave Pre-feasibility študije. Študije bodo predvidoma izdelane v prvi polovici leta 2011.

WP 6 Izvajanje t.i. čezmejnega patentnega in licenčnega sklada za JVE - Demand analysis oz. Analiza potreb ter študija SEE. IP FUND Feasibility Study
Gre za glavni delovni paket in cilj projekta v okviru katerega se postavi model delovanja patentnega sklada
• Poglobljeni intervjuji s pomočjo zunanjega partnerja (Ekonomska fakulteta): Delo je vključevalo 10 poglobljenih intervjujev. Anketiranci so bili razvrščeni v 3 skupine, in sicer: skupina inovatorjev (Aktivni slovenski inovatorji), javne institucije za podporo (npr. Univerza v Ljubljani, Agencija za tehnološki razvoj, itd.) in zasebne finančne institucije (npr. tvegani kapital, banke).
• Demand Analysis dokument, ki je nastal na podlagi izvedbe intervjujev posameznih partnerjev v projektu za celotno JVE. SID banka je v sodelovanju z Ekonomsko fakulteto na podlagi zgoraj navedenih intervjujev izvedla raziskavo v Sloveniji, da bi razumeli sistem upravljanja in spodbujanja pravic intelektualne lastnine oz. zavedanje prenosa tehnologije v Sloveniji, opredelili potrebe in vrzeli, kakor tudi z namenom identificiranja obstoječih pravnih okvirov. Prav tako so se intervjuvanci opredelili do ideje patentnega sklada v Sloveniji.
• SEE. IP FUND Feasibility Study je dokument, ki ga je na podlagi zgoraj izvedenih aktivnosti v okviru tega paketa, s pomočjo zunanjih izvajalcev pripravil vodilni partner AWS, ki ima tudi sam največ izkušenj s tega področja. Dokument predstavlja poglobljeno analizo možnosti delovanja takega sklada in je eden glavnih mejnikov v poteku projekta.

WP 7 Vzpostavitev novih agencij za financiranje inovacij oz. Innovation & Finance Agencies IFAs:
• SID banka pri tem delovnem paketu ne sodeluje.

WP 8 Krepitev zmogljivosti in dejavnosti v novonastalih agencijah IFAs:
• Izobraževalne aktivnosti