« nazajR&D Industry

University support for research and development in industry

Kratka vsebina:
Projekt gradi na smernicah Lizbonske deklaracije in se osredotoča na krepitev inovacijskih kapacitet na mediteranskem področju. Partnerstvo vključuje 5 partnerjev iz 5 držav. V skladu z European Innovation Scoreboard 2008, ki razlikuje štiri kategorije: »vodilni inovatorji«, »inovatorji, ki sledijo«, »zmerni inovatorji« in »dohitevajoče države«, je v tem projektu Francija »inovator, ki sledi«, Slovenija, Španija, Grčija in Italija pa »zmerni inovatorji«. Glede na zgoraj omenjeno bo projekt omogočil, da se okrepi izhodna inovacijska zmogljivost, brez večjih dodatnih investicij.

Nameni in cilji:
Poglavitne predvidene aktivnosti in naloge projekta so naslednje:
- Vzpostavitev transnacionalne virtualne platforme, ki bo omogočala management raziskovanja in podpirala mreženje, inovacijsko kulturo in diseminacijo ustreznih informacij.
- Vzpostavitev povezave s podjetji: vsak izmed partnerjev bo letno identificiral 50 podjetij iz različnih gospodarskih področij, 20 od teh podjetij pa bo natančneje analizirano z vidika obstoječih IPR sredstev, znanja ter R&D aktivnosti in potreb, z namenom iskanja kompatibilnosti in skupnih interesov z javnimi raziskovalnimi institucijami. Izvajanje skupnih projektov, ob podpori transnacionalne platforme bo pomenilo širši vpliv na gospodarstvo. S predstavljanjem dobrih praks ter uspešno mediacijo med industrijo in raziskovalno sfero bo dosežena večja konkurenčnost udeleženih podjetij ter hitrejši R&D razvoj gospodarstva.
- Organizacija podpornih mrežnih aktivnosti:
1. Organizacija »raziskovalnih zajtrkov« bo omogočala raziskovalcem iz javnih raziskovalnih organizacij in gospodarstva, da izmenjajo najnovejše informacije o raziskovalnih dosežkih, tehnologijah in znanju.
2. Sestajanja raziskovalcev in podjetnikov bodo potekala enkrat letno z namenom predstavljanja dobrih praks in rezultatov projektov.
3. Tekmovanje »Naj raziskovalec po mnenju gospodarstva« bo omogočalo, da partnerji raziskovalnih organizacij iz gospodarstva glasujejo za najboljšega raziskovalca.
Izsledki projekta bodo dosegali raziskovalce na javnih raziskovalnih institucijah, podjetja, lokalne oblasti in ostale ustrezne institucije v regiji. Inovativnost je v prvi vrsti spodbujana na regionalni ravni, kjer bližina in individualno posredovanje inducirata boljše učinke, transnacionalna dimenzija pa nadgrajuje regionalne napore in širi možnosti sodelovanja.

Kontakt:
Univerza v Mariboru
Andreja Čurin
E naslov: andreja.curin@uni-mb.si
tel: +386 2 2355 206