« nazajSECOND CHANCE

Od industrijske rabe do ustvarjalnega utripa

SECOND CHANCE je projekt oživitve ali nadaljevanja razvoja nekdanjih industrijskih območjih s pomočjo kulture in ustvarjalnosti. Poteka v Nürnbergu, Leipzigu, Benetkah, Krakovu in Ljubljani. V projektu obravnavamo vprašanja kot so: Kako lahko kultura spodbudi razvoj postindustrijskih con in njihove okolice? Kako lahko sodobne oblike upravljanja, kakršno je javno-zasebno partnerstvo (JZP), v takšnih območjih vzpostavijo in zagotovijo trajnostni razvoj? In kakšen pomen ima meddržavno sodelovanje pri oživljanju degradiranih industrijskih območij?

Ključni podatki
Trajanje: januar 2010–junij 2013 (3,5 leta)
Nosilni partner: Mesto Nürnberg
Partnerji projekta: MIB – Fünfte Investitionsgesellschaft mbH | HALLE 14 e. V. | Aufbauwerk Region Leipzig GmbH | Arsenale v Benetkah | Mesto Benetke | Muzej mestnega inženirstva Krakov | Mesto Krakov | Muzej in galerije mesta Ljubljana | Mesto Ljubljana
Kontakt: info@secondchanceproject.eu

Razvojni projekt
Od industrijske rabe do ustvarjalnega utripa je več kot le slogan. Je cilj petih evropskih mest, ki delajo na preoblikovanju nekdanjih industrijskih območij v kulturne in ustvarjalne delovne in bivalne prostore ter na njihovem nadaljnjem trajnostnem oživljanju. Nürnberg, Leipzig, Benetke, Krakov in Ljubljana skupaj razvijajo inovativne strategije in koncepte, s katerimi bodo postindustrijske cone postale ključno kulturno osišče mestnih predelov. V projektu, ki bo tekel tri leta in pol, bomo izpopolnili in preizkusili rešitve, priporočila in stališča vsakega od vključenih mest ter tako skupaj ustvarili pogoje za trajnostni razvoj nekdanjih industrijskih območij.

Med procesom prenove in oživljanja nekdanjih industrijskih območij se mesta soočajo z istimi razvojnimi izzivi. In čeprav je ta proces na različnih stopnjah, si delijo ista vprašanja, dvome, priložnosti in cilje. Nürnberška tovarna AEG, HALLE 14 leipziške predilnice, ljubljanska tovarna koles ROG, beneški Arsenale in krakovski depo tramvajev so postindustrijske cone, ki si zaslužijo drugo priložnost (SECOND CHANCE). Z razvojnim projektom bomo razpoznali, izpopolnili in razvili kulturne potenciale vsakega od omenjenih območij in jih preizkusili v pilotskih naložbah. Skupaj z lastniki zemljišč, vlagatelji, lokalnimi deležniki in zainteresirano javnostjo bomo nekdanja industrijska območja preoblikovali oziroma okrepili njihov razvoj v prostore ustvarjalne moči.

Mejniki projekta (Struktura projekta)
Prvi mejnik projekta SECOND CHANCE je analiza Prednosti in slabosti ter priložnosti in nevarnosti (PSPN). Pripravili jo bomo za vsako območje posebej, da se razpozna njegove zmožnosti. Na osnovi rezultatov analize PSPN in v sodelovanju z lokalnimi deležniki (vlagatelji, predstavniki mestne uprave, prebivalci, organizacije in posamezniki, delujoči na področju kulture in druge zainteresirane skupine) bomo za vsako območje pripravili oziroma izpopolnili idejne zasnove razvoja in rabe.

Za trajnostno oživitev in razvoj območij je načrtovano tesno sodelovanje javnih ustanov in zasebnih partnerjev, utemeljeno na t. i. javno-zasebnem partnerstvu (JPZ). Priprava meddržavnega osnutka JZP za revitalizacijo postindustrijskih con bo drugi mejnik razvojnega projekta SECOND CHANCE. Osnutek bo izhajal iz uspešnih primerov javno-zasebnih partnerstev na področju oživljanja industrijske dediščine. Na izkušnjah meddržavnih projektov JZP in prispevku lokalnih deležnikov bo vsako mesto razvilo lastno lokacijsko specifično javno-zasebno partnerstvo.

Tretji mejnik je izvedba pilotske naložbe. Osnovana bo na rezultatih idejnih zasnov rabe območja, prispevku lokalnih deležnikov ter znanja in izkušenj mest pri razvoju lastnih lokacijsko specifičnih javno-zasebnih partnerstev. Naložba v vsako postindustrijsko cono mesta udeleženca projekta SECOND CHANCE bo utrjevala pot kulturnemu in ustvarjalnemu utripu, povečanemu zanimanju za vlaganje v lokacijo ter razvoju novih oblik dela in bivanja.

Kontakt:
Muzej in galerije mesta Ljubljana
Meta Štular, vodja projekta
e-pošta: meta.stular@mgml.si

Mestna občina Ljubljana
Urška Jurman, koodrinatorica projekta
e-pošta: urska.jurman@ljubljana.si