« nazajSCORE

Sustainable Construction in Rural and Fragile Areas for Energy efficiency / Trajnostna Gradnja v Podeželskih in Občutljivih območjih za Energetsko Učinkovitost

Projekt SCORE se izvaja v okviru programa Mediteran, kjer pretežno sodelujejo projektni partnerji iz upravičenega programskega območja in sicer, Portugalska, Španija, Francija, Italija, Grčija, Ciper ter Slovenija. Vključeni partnerji prihajajo iz različnih sektorjev in sicer energetske agencije, obrtna in gospodarska zbornica, provinca / občina, s čimer zagotavljamo kompetentno partnerstvo za izvedbo aktivnosti kot tudi prenos znanja in izkušenj v projektnem partnerstvu in v svojem okolju.

Projektni partner LEA Pomurja bo kot institucija s svojimi znanji pripomogla k projektu s promocijo in pospeševanjem energetske učinkovitosti kot tudi obnovljivih virov energije. Vsebina pomeni nadgradnjo izpostavljenih težišč iz preteklega obdobja delovanja agencije, saj je bilo ugotovljeno, d aje poraba energije v stavbnem sektorju previsoka, na drugi strani pa obstaja potencial za znižanje porabe in preusmeritev porabe energije v koncepte, ki izkoriščajo vire energije. Znesek projektnega partnerja za obdobje treh let znaša 136.000 €, kateri je prav tako sofinanciran s strani ESSR.

Projekt se je začel 1. junija 2010 ter se bo izvajal vse do 30. novembra leta 2012. Skupna vrednost projekta je 1.666.637,00 € od katerih je 85 % sofinanciranih s strani ESSR.

Cilj projekta je podpreti izvajanje celostnih trajnostnih energetskih politik v gradbenem sektorju v območjih programa MED z uporabo eko-inovacij potenciala ter spodbujanje trajnostne tehnologije in energetsko učinkovite gradnje stanovanj, pri čemer so tipični elementi tradicionalnega objekta povezavi z inovacijami in zeleno tehnologijo. Projekt bo razvil prenosljive politike modela, ki vključuje strategije prilagajanja in ublažitve negativnih dejavnikov.
Poslanstvo projekta je spodbujanje trajnostne stanovanjske in gradbene tehnike in ustvarjanje inovativnih orodij za energetsko učinkovite stavbne prakse, ki jih je mogoče prenesti v druga okolja.

Projekt obsega različne med seboj povezane faze, s ciljno usmerjeno, usklajeno in razširjeno strategijo.

Aktivnosti:
V prvi fazi so predvidene študije primerov energetsko ekološko inovativnih pristopov v stavbnem sektorju, kar je izhodišče za vzajemno učenje in prenos izkušenj ter znanja. Na projektni ravni bo vzpostavljena mreža ključnih akterjev za evalvacijo predstavljenih primerov, monitoring ukrepov in prilagoditev primerov študij nacionalnih razmeram. Vsi partnerji bodo sodelovali v študijskih obiskih in delavnicah. Vsebino in predstavitev študijskega obiska pa bo predstavljena na prej omenjeni mreži ključnih akterjev. To bo ključno orodje za oblikovanje politike in integracije v prihodnosti. V drugi fazi bodo partnerji razvili standarde za spodbujanje energetsko učinkovite gradnje, ki bodo temeljili na primerih iz prve faze. To se bo v zadnji fazi razvilo v integriran interesni model, preko ključnih zainteresiranih skupin, osredotočenih na oblikovanje smernic za načrtovanje, povezovanje. Vsak partner bo poskrbel za lokalne ukrepe ozaveščanja in prepoznavanja morebitnih finančnih spodbud za zagotovitev dolgoročne vzdržnosti.