« nazajKonferenca »Za boljše razvojne odločitve v Alpah«

Bovec, 14.10.2010 -

Ministrstvo za okolje in prostor je v okviru evropskega tedna regij in mest organiziralo
konferenco:

»Za boljše razvojne odločitve v Alpah« ,

ki je potekala 14.10.2010 v Stergulčevi hiši v Bovcu. Program konference in predstavitve so priloženi spodaj.

Med 4. in 7. oktobrom 2010 je v Bruslju potekal osmi evropski teden regij in mest – Odprti dnevi (Open days).
Evropski teden regij in mest je že postal tradicionalni dogodek kjer mesta in regije predstavljajo svoje ideje in aktivnosti za doseganje skupnih razvojnih ciljev ter pomen regionalne in lokalne ravni za doseganje ciljev evropske kohezijske politike.
Odprti dnevi 2010 so se osredotočili na »konkurenčnost, sodelovanje in kohezijo«, teme, ki so v ospredju agende Evropa 2020, pri oblikovanju katere imajo pomembno vlogo evropske regije in mesta.

Na področju zagotavljanja uravnoteženega in trajnostnega razvoja je posebej izpostavljen pomen celovitega teritorialnega pristopa, katerega cilj je prepoznati in zagotoviti trajnostno rabo potencialov posameznih območij ter boljše sodelovanje različnih sektorjev dejavnosti, različnih ravni odločanja in drugih deležnikov v procesu priprave, sprejemanja in udejanjanja razvojnih odločitev. Takšen pristop omogoča vključitev vseh relevantnih deležnikov ter pravočasno presojo učinkov javnih politik in razvojnih odločitev, povečuje njihovo vzajemno učinkovitost in prispeva k trajnostnim rešitvam.

Vplivi razvojnih odločitev ne sovpadajo z občinskimi, regionalnimi, državnimi ali katerimi koli drugimi upravno določenimi mejami zato je sodelovanje nujno.
Alpske občine in regije sodelujejo med seboj ter v številnih omrežjih na različnih ravneh. Pomembno prispevajo k uveljavljanju načel trajnostnega in uravnoteženega razvoja na lokalnih, regionalnih, državnih in mednarodni ravni.
Številna območja Alp so prepoznana kot naravne in kulturne vrednote, kar predstavlja ključen in nenadomestljiv razvojni potencial ter komparativno razvojno prednost teh območij – razvojni kapital.

Gorska območja so privlačna za življenje, delo, rekreacijo in zabavo. Istočasno so zaradi naravnih značilnosti to potencialna območja naravnih nesreč, katerih intenziteta se bo po mnenju mnogih v prihodnosti zaradi posledic spremenjenih klimatskih razmer še povečala. Človekovo poseganje v občutljiv prostor pogosto vodi v nastanek konfliktov pri rabi prostora ter v povečevanje ogroženosti ljudi, naselij in infrastrukture zaradi naravnih nesreč. Naša skupna naloga je ob upoštevanju potencialov in omejitev zagotovimo kvaliteten in trajnosten razvoj teh območij.

Z namenom, da predstavijo in analizirajo različne pristope za zagotavljanje konkurenčnosti alpskega prostora, izmenjajo izkušnje med seboj in z drugimi deli Evrope so se alpske regije na letošnjih odprtih dnevih vključile s temo »Na poti k Alpski makro regiji«. S sodelovanjem in zagotavljanjem sinergij med območji in aktivnostmi želijo prispevati k udejanjanju kohezijske politike in učinkovitejšem upravljanju Evrope.

Dogajanja na Odprtih dnevih v Bruslju že tradicionalno dopolnjujejo številni dogodki, ki vsako leto med septembrom in novembrom organizirajo lokalne, regionalne državne administracije, razvojne agencije, univerze, gospodarska združenja ipd. z namenom da spodbudijo razmišljanja in iskanje boljših rešitev tudi v svojih okoljih.
Eden od čez 260 tovrstnih dogodkov, ki bodo potekali po vsej Evropi je tudi konferenca »Za boljše razvojne odločitve v Alpah«, ki jo je v sodelovanju z občino Bovec, Posoškim razvojnim centrom, ministrstvi, univerzo, občinami ter upravljavci EU programov evropskega teritorialnega sodelovanja organiziralo Ministrstvo za okolje in prostor.


Namen konference:

Konferenca je bila organizirana z namenom vzpodbuditi željo po boljših, celovitejših in učinkovitejših razvojnih odločitvah, ki slonijo na poznavanju razvojnih potreb ter potencialov, občutljivosti in ranljivosti prostora. Namen konference je bil tudi informirati udeležence o prioritetah in aktivnostih pri udejanjanju razvojnih strategij in skupnih dogovorov na posameznih področjih in območjih.

Konferenca je ponudila priložnost za izmenjavo mnenj in izkušenj o pristopih, prioritetah in potrebah po sodelovanju, ki bodo zagotavljale boljše sinergije, učinkovitejše upravljanje in trajnostno rabo posameznih območij ter s tem prispevale h kakovosti življenja prebivalcev in obiskovalcev ter prepoznavnosti in konkurenčnosti območja v širšem prostoru.

Na konferenci so bili predstavljeni rezultati analize pomembnejših razvojnih trendov, razvojni potenciali in problemi, prioritete za udejanjanje razvojnih strategij, izkušnje pri zagotavljanju sinergij ter uporabi finančnih instrumentov EU za udejanjanje ciljev kohezijske politike.


Udeleženci:

Dogodka, ki je bil namenjen vsem deležnikom v procesu priprave, sprejemanja in udejanjanja razvojnih odločitev od predstavnikov civilne družbe, sektorjev, omrežij, interesnih združenj, univerze,  do lokalnih in nacionalnih administracij ter voljenih predstavnikov, se je udeležilo 40 udeležencev.