Do konca leta 2013 bodo nacionalne in regionalne oblasti pričele Evropski komisiji pošiljati operativne programe za obdobje 2014- 2020. K temu je prispeval tudi odprti ESPON-ov seminar »Dejstva o Evropskem prostoru za kohezijsko politiko EU«, ki je potekal 13. in 14. junija 2012 v Aalborgu na Danskem v okviru danskega predsedovanja EU. O tem, kako lahko prostorska dejstva, ki jih je zagotovil ESPON, prispevajo k bodočemu programiranju, je razpravljalo preko 200 udeležencev.
Tema prvega dne je bila »kreativne regije inovativnosti in znanja«, ki so jo osvetlili predstavniki odločevalcev ter praktikov iz mest in regij skozi konkretne izkušnje ter trende in dejstva ESPON-ovih projektov. Drugi dan srečanja so potekale delavnice po tematskih prioritetah prihodnjih strukturnih skladov na katerih so raziskovalci in strokovnjaki predstavili prostorske informacije, s katerimi lahko podprejo oblikovanje prihodnjih politik. Na koncu je bil predstavljen potek aktivnosti za oblikovanje scenarijev in vizije EU 2050.
ESPON je objavil nova poročila projektov:
- INTERSTRAT (ESPON v integralnih prostorskih strategijah), osnutek končnega poročila;
- RISE (Identifikacija in izmenjava primerov dobrih praks na področju priprave regionalnih integralnih strategij), osnutek končnega poročila;
- TERCO (Evropsko teritorialno sodelovanje kot prvina rasti, delovnih mest in kvalitete življenja), osnutek končnega poročila;
- PURR (Potenciali podeželskih regij) - cilj projekta je ustvariti in testirati nove načine iskanja teritorialnih potencialov nekaterih podeželskih območij ter malih in srednje velikih mest v odmaknjenih delih Evrope, okoli Severnega morja, Irskega morja in Baltiškega morja. Ta območja se srečujejo s problemi staranja, migracijami, slabe dostopnosti, prestrukturiranjem tradicionalne industrije in so dodatno ogrožene zaradi rasti cen energije. Ne glede na to pa imajo določene prostorske, dobrine, zlasti naravno in kulturno dediščino. Osnutek končnega poročila.
Sklenjene so bile pogodbe za izvajanje novih projektov:
- BSR-TeMo – spremljanje stanja prostora za regijo Baltiškega morja, s ciljem, da se na osnovi kazalnikov pripravi sistem spremljanja stanja prostora, ki obsega politično in metodološko dimenzijo. Prva se navezuje na promocijo teritorialne kohezije Baltske regije, druga pa na pripravo orodja za spremljanje prostorskega razvoja regije. Omogočalo naj bi tudi primerjavo in benchmarking z drugimi evropskimi regijami in makro-regijami. Več.
- TIPSE - prostorska dimenzija revščine in socialne izključenosti v Evropi. Sedanja gospodarska kriza ima velik vpliv na milijone evropskih prebivalcev, ki so izgubili službe in dohodke in so na pragu revščine. Z namenom, da bi se izognili nadaljnji gospodarskemu in socialnemu upadanju v Evropi, sta socialna izključenost in revščina pomembna vidika Strategija Evropa 2020, ki nakazuje pot pametni, trajnostni in vključujoči rasti. Ta projekt je namenjen boljšemu razumevanju prostorskih vzorcev revščine in socialne izključenosti v evropskih regijah. Več.
- RIMAP – ESPON-ovo »online« orodje za kartiranje. Projekt v sklopu 3 prioritete ima za cilj na preprost način zagotoviti dostop in možnosti uporabe ESPON-ove baze znanja. Orodje bo interaktivno, dostopno preko intraneta, kjer bodo lahko uporabniki izbirali, kombinirali in prekrivali indikatorje iz podatkovne baze ESPON, izbirali geografijo, izdelali karto, diagram ali celo animacijo na osnovi časovnih serij indikatorjev. Več.
Konference projektov
V Barceloni bo 28. in 29. junija 2012 potekala zaključna konferenca projekta SMART-IST (Pametne institucije za prostorski razvoj) z naslovom Izboljšanje sposobnosti institucij za bolj učinkovito kohezijsko politiko v regijah. Na konferenci se bodo srečali javni uslužbenci, raziskovalci in praktiki iz vseh ravni administracije in razpravljali o glavnih ugotovitvah projekta. Več.
Publikacije
Izšla je publikacija Evropske agencije za okolje »Prilagajanje urbanih območij na podnebne spremembe v Evropi. Izzivi in priložnosti za mesta ter nacionalne in evropske politike«. Poročilo podaja možnosti za oblikovanje rešitve, za prikaz izzivov pa med drugim uporablja tudi ESPON-ova dejstva in karte. Več.