« nazajObmočje Alp: odobrenih 12 novih projektov

11.07.2012 -

Prejšnji teden so vodilni partnerji projektov, ki so prispeli na 2. korak 4. razpisa programa Območje Alp, prejeli sklepe o odobritvi oziroma zavrnitvi. Od 22 projektov, kolikor jih je sodelovalo v 2. koraku, jih je bilo odobrenih 12. Slovenski partnerji sodelujejo v vseh odobrenih projektih. Brez opazovalcev je sodelujočih slovenskih partnerjev 27, skupno pa  jim je bilo iz Evropskega sklada za regionalni razvoj dodeljenih več kot 2,2 mio EUR. Projektom je bilo v 4. razpisu skupno odobreno več kot 23,2 mio EUR.

Odobreni so bili naslednji projekti:

Inovativni ukrepi

FIDIAS – partnerji bodo razvijali inovativne finančne instrumente za podporo malim in srednjim podjetjem na področju zelenih tehnologij in javnim institucijam, ki so za to področje pristojne.
Rurbance projekt bo izboljšal teritorialno načrtovanje preko novih oblik javno-zasebnih, urbano-ruralnih partnerstev.
NATHCARE nadaljuje dosežke ALIAS projekta, projekt se bo ukvarjal z razvojem IT rešitev za izboljšanje stroškovne in storitvene učinkovitosti v zdravstveni oskrbi.

Nizko-ogljične stavbe

AlpBC
projekt bo kapitaliziral dosežke projekta AlpHouse. Projekt preko spodbujanja inovativnosti in podjetništva gradi na bogati kulturni dediščini regije, ki predstavlja vir regionalne identitete in ekonomskega razvoja.
CABEE nadaljuje delo projekta ENERBUILD preko razvoja inovativnih rešitev za bolj učinkovite storitve na področju skoraj ničelno energijskih stavb in sorodnih področjih.

Trajnostna mobilnost

PUMAS projekt bo promoviral inovativne ukrepe na področju mobilnosti preko tako imenovanega SUMP pristopa Evropske komisije – načrtovanje trajnostne mobilnosti v mestih (Sustainable Urban Mobility Planning).
AlpInfoNet pa je iniciativa alpskih držav, ki stremi k boljši dostopnosti in integraciji informacij o storitvah javnega potniškega prometa za potnike.

Viri energije in načrtovanje

Alp Store projekt se ukvarja s problematiko shranjevanja energije iz obnovljivih virov energije, tako da bo lahko ta energija bolje služila dejanskim potrebam tako v času kot količini.
GeoMol projekt bo raziskal možnosti za shranjevanje energije iz obnovljivih virov na osnovi podzemnih potencialov.
SEAP_Alps je projekt, ki bo promoviral energetsko načrtovanje na lokalni ravni preko skupne metodologije.
Recharge.Green projekt bo razvijal orodja in integrirane strategije za proizvodnjo energije iz obnovljivih virov, ki pa bo zadostila tudi naravovarstvenim zahtevam.

Integrirano upravljanje voda

SedAlp
projekt si bo prizadeval za bolj integrirano načrtovanje na področju problematike usedlin in plavja v alpskih porečjih.

****

Vsa navodila za izvajanje projektov se nahajajo na spletni strani programa, navodila povezana s slovensko prvostopenjsko kontrolo in pripadajoči obrazci pa so na voljo na naši spletni strani.