ESPON – Karta meseca: Nesorazmerje v spolni sestavi prebivalcev evropskih regij (Gender Imbalances in European Regions)
V mesecu februarju je bila za karto meseca izbrana karta, ki prikazuje nesorazmerja v spolni sestavi – število žensk na 1oo moških prebivalcev v starostni skupini od 25 – 29 let (vir:ESPON SEMIGRA).
Povezava.
ESPON – podatkovna baza
Na spletu je na voljo nov portal ESPON podatkovne baze. V podatkovni bazi so zbrani podatki za več kot 500 kazalnikov na različnih teritorialnih ravneh. Za kazalniki lahko poizvedujete na različne načine – po ključnih besedah, tematikah, ESPON projektih ali vrstah politik. Poleg podatkov so na portalu dostopna še različna ESPON orodja (npr. hiperatlas) ter različna tehnična poročila. Vstop na portal.
ESPON – publikacije
Evropska soseščina iz prostorska perspektive (Europe’s Neighbourhood from a Territorial Perspective)
Na spletni strani programa je na voljo poročilo z ESPON seminarja v Paphosu (Ciper). Poročilo predstavlja nekatera ključne spoznanja programa ESPON o značilnostih in razvoju v »evropski soseščini« . Osnovano je na rezultatih projektov programa ter prispevkih različnih avtorjev na seminarju.
Več.
Pregled projektov (Projects Overwiev)
V publikaciji so na enem mesto zbrani in na kratko opisani vsi projekti, kateri potekajo pod okriljem programa ESPON.
Več.
ESPON – nova končna poročila
Podeželske regije – PURR (Rural regions)
Ciljna raziskava PURR – Potencial podeželskih regij - je analizirala načine, na katere lahko podeželska območja za svoj razvoj in dvig konkurenčnosti učinkoviteje izkoristijo potenciale, ki so jim na voljo. Projekt je razvil metodologijo za ocenjevanje prostorskih potencialov, ki je uporabna tudi v drugih podeželskih regijah.
Več.
Prostorski učinki globalizacije na Evropo in njene regije – TIGER (Territorial Impact of Globalization for Europe and its Regions)
Na spletni strani programa je na voljo zaključno poročilo projekta TIGER. Poročilo poudarja pomen, ki jih v globaliziranem svetu, zavzemata dve različni teritorialni ravni – mesta in makro regije. Obe teritorialni ravni pridobivata na pomenu zaradi posledic, ki jih prinašata ekonomika aglomeracij in pomembnost razdalj (bližine). V globalnem gospodarstvu velika mesta igrajo vse pomembnejšo vlogo in povezujejo različne akterje v kompleksna globalna omrežja znotraj in med mesti. Pri tem zavzemajo mesto povezovalca med globalnim gospodarstvom in gospodarstvi na nacionalni oz. regionalni ravni.
Več.
Nordijsko – baltski dialog o transnacionalnih perspektivah v prostorskem planiranju – NORBA (Nordic-Baltic dialogues on Transnational Perspectives in Spatial Planning)
Objavljeno je končno poročila projekta ESPON NORBA, ki potrjujejo velik interes za raziskave o prostorskem razvoju v Baltskih državah. Projekt šestih kontaktnih točk programa ESPON je vzpostavil forum z različnimi partnerji in akterji v podporo skupnemu učenju in prikazu možnosti uporabe rezultatov ESPON-ovih projektih pri odločanju o razvoju.
Več.
ESPON – nova vmesna poročila
Prostorska dimenzija revščine in socialne izključenosti v Evropi - TIPSE (Territorial Dimension of Poverty and Social Exclusion in Europe)
Objavljeno je vmesno poročilo projekta TIPSE, ki obravnava problematiko revščine in socialne izključenosti v evropskih regijah. Dosedanje raziskave socialne izključenosti v prostorskem kontekstu so se osredotočale predvsem na merilo mesta ali soseske. Projekt TIPSE se osredotoča bolj na makroregionalne vzorce, vendar se bolj kot na samo geografijo pojava posveča procesom, ki vodijo do prostorske diferenciacije.
Več.
Kazalniki teritorialne kohezije in prostorskega načrtovanja - KITCASP (Key Indicators for Territorial Cohesion and Spatial Planning)
Namen projekta KITCASP je določiti nabor ključnih kazalnikov za spremljanje teritorialne kohezije in prostorskega razvoja na ravni evropskih regij. Projekt izhaja iz dosedanjih ugotovitev programa ESPON in ESPON podatkovne baze. Projekt se izvaja na območjih pilotnih regij – Škotska, Irska, Latvija in Baskija.
Več.