Konference, ki je bila organizirana v Milanu 21. februarja, na temo prenosa strategij v Program Območje Alp 2014 – 2020, so se udeležili projektni partnerji, predstavniki različnih upravnih ravni in Evropske komisije, pogodbenice Alpske konvencije, upravičenci programa ter ostali zainteresirani deležniki. Posvet je vključeval predstavitev nekaterih ugotovitev študije Dolgoročne vizije za Območje Alp in odzive deležnikov nanjo, panelno diskusijo na temo »izzivi za upravljanje na več ravneh na Območju Alp«, predstavitve uspešnih projektov sodelovanja in ustvarjanja podlag za nadaljnje sodelovanje ter delavnice na temo: »Inovativnost, gospodarski razvoj in socialna vključenost«; »Okolje, učinkovito upravljanje z viri«; »Dostopnost, storitve javnega interesa in teritorialna integracija«.
Ugotovitve z razprave na konferenci naj bi dale usmeritve za nadgradnjo podlag za izdelavo operativnega programa Območje Alp 2014-2020. Ključna ugotovitev je, da je treba dosedanje delo nadgraditi v smeri bolj učinkovitega povezovanja akterjev, kot so program, Alpska konvencija in lokalna raven, ki je "končni uporabnik" doseženih rezultatov programa. Poudarjena je bila potreba po novi obliki upravljanja s poudarkom na razvoju (teritorialnega) sodelovanja med različnimi ravnmi in deležniki. Predstavitev posameznih projektov je pokazala, da je projekt sodelovanja na transnacionalni ravni lahko odličen katalizator prihodnjega sodelovanja med različnimi akterji, tudi po zaključku projekta. Odnos do makro regije je ostal bipolaren – na eni strani je bilo poudarjeno razumevanje, da makro regionalne strategije ne gre enačiti s programom transnacionalnega sodelovanja, da pa je transnacionalni program lahko pomemben spodbujevalec nadaljnjega sodelovanja različnih akterjev (zlasti pa države) na ravni makro regionalne strategije in ne le »finančni inštrument«. Po drugi strani izdelava strategije pripomore k postavitvi dolgoročne strateške orientacije in prioritet za območje Alp in s tem izhodišč za prihodnji program Območje Alp 2014-2020.
Panelne diskusije so pokazale, da lahko ob upoštevanju makro regionalne strategije, zasnovane na podlagi specifičnih geografskih značilnosti območja, program Območje Alp postane bolj osredotočen na potrebe, izzive in za nove oblike upravljanja, ki bodo omogočile boljše sodelovanje med vsemi akterji programa.
Namen treh delavnic, v okviru katerih so sodelovali predstavniki zasebnega, javnega sektorja, regij, inštitutov in malih podjetij, je bil prikazati transnacionalno dimenzijo predstavljenih vsebinskih sklopov in ugotoviti probleme ter potrebe za boljše transnacionalno sodelovanje na Območju Alp. Poudarjene so bile potrebe po novih modelih inovacij, vzpostavljanju skupne znamke Alp in sodelovanju, ki ga je treba še naprej spodbujati in krepiti ter razvijati in nadgrajevati že doseženo (npr. razvite specifične kompetence na področju ekološkega gradbeništva ter kanali za prenašanje znanja, preko sektorjev, območni forumi /izobraževalne platforme). Izpostavljen je bil problem dostopnosti do podatkov (open source), še posebej ker so financirani iz javnih virov in problem prenehanja monitoringa po končanem projektu.Več