« nazajCENTRALAB

Central European Living Lab for Territorial Innovation / Srednjeevropski Živi Laboratorij za teritorialno inovativnost

Vodilni partner:
E-zavod, Zavod za razvoj celovitih rešitev (Ptuj, SI)

Kontakt:
E-zavod, zavod za celovite razvojne rešitve
Čučkova ul. 5, 2250 Ptuj, Slovenija
Matjaž Fras
E-pošta: matjaz.fras@ezavod.si
Tel.: 02 749 3227
Faks: 02 749 3217

Projektno partnerstvo:
PP2: Univerza v Mariboru, Fakulteta za organizacijske vede Kranj (Mb-Kranj, SI),
PP3: Gospodarska zbornica (Wielkopolskie, PL),
PP4: CyberForum (Baden-Württemberg, DE),
PP5: Univerza Vorarlberg (Vorarlberg, AT),
PP6: Češki center za znanost in družbo (Praha, CZ),
PP7: Informatica Trentina SpA (Provincia Autonoma Trento, IT),
PP8: Center za prenos tehnologij Corvinno (Kozep-Magyarorszag, HU),
PP9: Tehnična Univerza Košice (TUKE) (Vychodne Slovensko, SK),
PP10: Regija Piedmont (Piemonte, IT).

Vrednost projekta: 3.100.252 €
(ERDF-Central Europe sofinanciranje 81,14%)

Trajanje projekta: 3 leta (Maj 2011 - April 2014)

Kratek povzetek projekta:
CentraLab prenaša pristop in metodologijo projekta MedLab, ki je bil izveden v okviru programa TN MED, za zadovoljevanje potreb in ciljev srednjeevropskih regij ter za ambiciozno izmenjavo najboljših praks med dvema bolj obrobnima območjema evropskega teritorialnega sodelovanja. Pri tem je cilj projekta oblikovanje področja Srednje Evrope v t.i. nosilni mrežni laboratorij za inovacije (t.i. Živi Laboratorij), vključno s socialnimi, organizacijskimi, kot tudi tehnološkimi razsežnostmi. CentraLab se poslužuje konkurenčne prednosti novega koncepta za inovacije, ki je bil v Evropskem in svetovnem prostoru prepoznan kot ena najuspešnejših inovacijskih pobud, katere namen je povečati teritorialno kohezijo, spodbujati notranjo integracijo in krepiti konkurenčnost skozi vzajemno učenje in ustvarjanje partnerstev.

CentraLab, podobno kot MedLab, temelji na obetavnem inovacijskem konceptu Živih Laboratorijev (eng. Living Labs), ki se je najprej pojavil v areni IKT. Sam koncept predstavlja premik orientacije inovacije od inovatorja k uporabniku, pri čemer se s pomočjo R&R tehnologij omogoči "so-oblikovalni" proces razvoja inovacij s končnimi uporabniki. Na ta način se inovacijski proizvodi, infrastruktura in storitve hitreje prenesejo v realno življenje, saj so uporabniki vključeni v vseh fazah inoviranja in tako pripomorejo k večji tržni učinkovitosti inovacij, zmanjšanju tržno neuspešnih inovacij ter skrajšanju potrebnega časa razvoja inovacijske rešitve, s tem pa se povečujejo možnosti, da inovativni produkt ali storitev postane komercialni uspeh. Uspešnost tega inovativnega koncepta/pobude (s pričetkom konec 2006), dokazuje že 274 registriranih Živih Laboratorijev v okviru mreže ENoLL-a – Evropske mreže živih laboratorijev (www.openlivinglabs.eu).

Glavne aktivnosti projekta:
• Pregled trenutnega potenciala za uporabo pristopa CentraLab (inovacijska politika, raziskave in razvoj v teku ter razvojne pobude), ki razvija nov inovacijski več-nivojski upravljalski okvir, ki povečuje komponento ekonomije znanja regionalnih pobud za razvoj na številnih področjih;
• Usklajen niz transnacionalnih pilotnih projektov, iz desetih (10.) tematskih področij:
- Eko-turizem
- Energija
- Mreža majhnih in srednje-velikih podjetij
- Mediji in ustvarjalnost
- Mobilnost
- Okolje in izobraževanje
- Podnebne spremembe
- Ravnanje z odpadki
- Razvoj podeželja
- E-zdravje
• Strateško vodenje delovnih paketov, ki določajo okvir in pridobitev Sporazumov o sodelovanju pri oblikovanju in implementaciji pristopa Živih Laboratorijev, na različnih upravljalskih nivojih.
• Oblikovanje nosilne mreže živih laboratorijev za območje Srednje Evrope.

Bogata interaktivna spletna stran in priprava paketa strokovnih strateških in strokovnih dokumentov skupaj z agresivno medijsko strategijo in obsežnim koledarjem dogodkov povečujejo vpliv projekta CentraLab na državljane, podjetja in javne oblasti, ki so vključeni v so-oblikovalne procese Živih Laboratorijev po vsej Srednji Evropi.