« nazajReSOURCE

Uporaba potencialov bivših rudarskih območij srednjeevropskih mest in regij za trajnostni razvoj

Izhodišča projekta
Rudarska mesta in regije so po zaprtju rudnikov utrpeli številne posledice, prizadeti »prostorski viri« so največkrat obravnavani kot problemi ali nevarnosti (na primer dvigajoča se voda v rudniških jaških, onesnažena in degradirana krajina, zapuščene rudniške naprave in objekti, slaba podoba), namesto da bi služili kot osnova za novo identiteto in oblikovanje razvojnih smernic. Ob opustitvi nekoč osrednjih dejavnosti regije se morajo prizadeta območja tako rekoč na novo »izumiti«. Med iskanjem novih razvojnih perspektiv lahko regije z inovativnimi pristopi nekatere težave in tveganja spremenijo v priložnosti za svoj trajnostni razvoj. Slogan projekta ReSOURCE se glasi »Spremeniti probleme v priložnosti«. Voda v rudniških jaških je lahko primerna za proizvodnjo geotermalne energije, odlagališča jalovine so morda primerna za proizvodnjo biomase, staro rudniško infrastrukturo in stavbni fond (industrijska kulturna dediščino) je mogoče spremeniti v žive spomenike, tako da jim namenimo novo funkcijo, hkrati pa spoštujemo načela varovanja dediščine, rudarske običaje je mogoče spremeniti v turistično zanimivost in podobno. Kljub številnim inovativnim možnostim rabe potencialov se moramo zavedati, da proces uresničevanja zamisli ne poteka samodejno. Za izvedbo takih projektov so potrebni kreativni koncepti, treba je spremeniti ali dopolniti dosedanje strategije razvoja in preveriti dejanske možnosti za izvedbo takih zamisli.

Namen in cilji projekta so:
• raziskati načine za inovativno izrabo potencialov starih rudarskih območij,
• priprava podlag za izvajanje inovativnih projektov,
• oblikovati bazo primerov dobre prakse za izboljšanje konkurenčnosti in privlačnosti postrudarskih območij,
• izmenjava informacij, znanja in izkušenj med parterji,
• izboljšati konkurenčnost in podobo bivših rudarskih regij.

Vsebina projekta
V prvi fazi projekta bodo partnerji projekta RESOURCE identificirali ter analizirali načine in možnosti za izrabo doslej neizkoriščenih potencialov, ki jih ponujajo rudarska območja. Izdelani in predstavljeni bodo primeri dobrih praks za izboljšanje konkurenčnosti in privlačnosti bivših rudarskih območij.

Partnerji projekta se bomo osredotočili na:
• uporabo naravnih in kulturnih potencialov v bivših rudarskih regijah ter
• pripravo podlag za izvajanje inovativnih projektov.

Najpomembnejše dejavnosti v okviru projekta so priprava predinvesticijskih študij, izvedba pilotnih projektov, natečajev in poletne šole. Čeprav je pri projektu največ pozornosti posvečene aplikativnemu delu projekta in prispevku regionalnih partnerjev, vključuje tudi znanstveni del, kar pomeni znanstveno utemeljen napredek znanj reševanja te problematike.

Potenciali rudarskih območij so podobni v vseh evropskih državah, zato je mednarodno sodelovanje pri projektu odlična priložnost za izmenjavo inovativnih pristopov k prestrukturiranju bivših rudarskih regij. Možnost prenosa rezultatov študij in pilotnih projektov med regijami, izmenjava izkušenj in drugi načini sodelovanja so najpomembnejše aktivnosti, s katerimi bodo bivše rudarske regije dobile informacije, kako izboljšati konkurenčnost in narediti korak bližje trajnostnemu razvoju.

Vsebina posameznih sklopov projekta (delovnih paketov)
Delovni paketi od 0 do 2 (DP1, DP2, DP3), vsebujejo, skladno s standardi programa Central Europe, aktivnosti, vezane na pripravo projekta, na vodenje in koordinacijo ter komunikacijo, upravljanje z znanjem, informiranje o projektu in diseminacijo rezultatov. V okviru delovnega paketa 3 bo izdelana analiza naravnih in kulturnih potencialov ter izvedenih inovativnih strategij v sodelujočih rudarskih regijah. V naslednjem, četrtem delovnem paketu se bomo osredotočili na uporabo potencialov bivših rudarskih območij. Cilji tega sklopa projekta so ugotoviti, oceniti in preizkusiti inovativne pristope za izvedbo, vključujoč priprave na investicijo. V petem delovnem paketu bomo pripravili predloge izboljšanj obstoječih razvojnih strategij za rudarske regije.

Najpomembnejši rezultati projekta bodo:
• tri tematska poročila, povezana s simpozijem strokovnjakov;
• internetna baza projektov dobre prakse za prestrukturiranje rudarskih območij Srednje Evrope;
• priročnik, ki vključuje metode za regionalni razvoj bivših rudarskih območij;
• končni strateški dokument, namenjen oblikovalcem politik na državnih ravneh in na ravni EU;
• pilotni investiciji.

Aktivnosti:
- Projekt ReSource je bil med 25. in 27. oktobrom 2010 predstavljen na sejmu EUregia v Leipzigu. Na stojnici je bilo obiskovalcem na voljo predstavitveno gradivo. Dodatne informacije o dogodku so dostopne na spletni strani prgrama Srednja Evropa.


Partnerji v projektu
Projekt je pobuda sedmih rudarskih regij z majhnimi ali s srednje velikimi mesti iz petih držav Srednje Evrope. Poleg teh so v projekt kot partnerice vključene tri znanstvene ustanove, ki so dejavne na področju načrtovanja, urejanja prostora in sorodnih disciplin.
• okrožje Zwickau (Nemčija)/District of Zwickau, vodilni partner
• IBA Fürst-Pückler-Land, d. o. o. (Nemčija)/IBA Fürst-Pückler-Land Cooperation
• izobraževalni center združenj podjetnikov Saška-Anhalt (Nemčija)/Educational Institution of Employers Association Saxony-Anhalt
• lipniški inštitut za ekološki prostorski razvoj (Nemčija)/Leibnitz Institute of Ecological and Regional Development
• združenje »Štajerska železna cesta« (Avstrija)/Registered Association »Steirische Eisenstraße«
• univerza Karla-Franca Gradec – inštitut za geografijo in raziskovanje prostora (Avstrija)/Karl-Franzens-University of Graz – Institut of Geography and Regional Science
• mikroregija Sokolov vzhod (Češka)/Micro-Region Sokolov-East
• mesto Salgotarjan (Madžarska)/Local Self-Government of County Rank Town of Salgotarjan
• Regionalni center za razvoj Zasavje (Slovenija)/Regional Development Centre Zasavje Ltd.
• Urbanistični inštitut Republike Slovenije (Slovenija)/Urban Planning Institute of the Republic of Slovenia

Kontakt:
Urbanistični inštitut Republike Slovenije
Barbara Černič Mali
barbara.cernic@uirs.si
Trnovski pristan 2, p.p. 4717, SI-1127 Ljubljana, Slovenija
tel: +386 (0)1 420 1315, fax: +386 (0)1 420 1330
http://www.uirs.si

Regionalni center za razvoj 
Regional Development Centre
Podvine 36, 1410 Zagorje ob Savi, Slovenija
tel.: +386 (0)3 56 60 500, fax: +386 (0)3 56 60 510
www.rcr-zasavje.si

Galerija