« nazajCOBRAMAN

Manager Coordinating Brownfield Redevelopment Activities

Izhodišča projekta
Po vsej Evropi se povečuje pomen revitalizacije degradiranih urbanih območij. Vse bolj se zavedamo neupravičenih posegov v naravno okolje, kar nas sili v reurbanizacijo degradiranih območij. Degradirana urbana območja se pojavljajo skoraj povsod, najdemo jih v vsakem slovenskem mestu, čeprav je povpraševanje po zemljiščih veliko. Projekt COBRAMAN je evropski projekt, ki se ukvarja prav s tako problematiko. V projektu sodeluje devet projektnih partnerjev, vsak od njih pa prispeva svoj segment znanja in dela.
Različni partnerji, ki sodelujejo v projektu COBRAMAN, združujejo praktične izkušnje evropskih mest ter moderne pristope univerz in drugih razvojnih inštitucij. Projektni partnerji prihajajo iz Vzhodne in Zahodne Evrope, s čimer se pomen projekta dodatno povečuje. Izmenjava izkušenj je predvsem v fazi iskanja pravih investitorjev, prodaje nepremičnin in vpliva politike na izvajanje revitalizacije degradiranih območij velikokrat najzahtevnejši del dobre izvedbe projektov revitalizacij. Teh izkušenj pa predvsem vzhodnoevropska mesta nimajo, oziroma če jih imajo, so skromne.

Namen, cilji in vsebina projekta
Temeljni namen projekta COBRAMAN je tako imenovani »know-how« za vodenje procesa urbane regeneracije. Vprašanje, kako se lotiti projekta, lahko obravnavamo horizontalno in vertikalno. Horizontalni vidik temelji na že izvedenih projektih in praksah posameznih projektov. Vertikalni vidik pa se nanaša na način, kako strokovno pristopiti od začetnih raziskav vse do izvedbene faze. Predvsem ta vidik je še vedno velik problem urbanistov in drugih akterjev v prostoru, zlasti pri občinah. Glavni rezultat projekta bodo izobraženi menedžerji za področje degradiranih urbanih območij (»brownfield manager«). Med projektom bodo ti menedžerji svojo izobrazbo pridobivali prek mednarodno izkušene ekipe strokovnjakov. V vsakem sodelujočem mestu bodo preizkušeni različni pristopi k reševanju problematike, ki so odvisni od državnih in lokalnih predpisov ter drugih okoliščin. Tak posebni menedžer za področje degradiranih urbanih območij bo spremljal vse faze projekta reševanja degradiranih urbanih območij v posameznih pilotnih projektih, ki bodo potekali po sodelujočih mestih. Vsak projekt se bo soočal s svojimi izzivi, ki jih bo moral deliti med ostale partnerje v projektu COBRAMAN. Vse faze bodo časovno omejene, s čimer se bo poskušala doseči optimizacija postopkov. Tako bo glavni rezultat dobro izučen in pripravljen menedžer za področje degradiranih urbanih območij, ki bo znal oceniti zahtevnost določenega projekta, časovno obdobje izvedbe in izvesti vse aktivnosti v postopku reurbanizacije degradiranih urbanih območij. Potencialni investitorji bodo tako imeli na občinah eno kontaktno osebo, ki bo vodila postopke in koordinirala delo z ostalimi deležniki v procesu urbane regeneracije.
Pomembnejši cilj projekta COBRAMAN je tudi vzpostavitev študijske smeri na eni od sodelujočih univerz, na kateri se bodo študentje lahko izšolali za menedžerja za področje degradiranih urbanih območij. S tem bo zagotovljen prenos znanja na druge ravni in kontinuirano nadaljnje izobraževanje v tej smeri.

Vsebina posameznih sklopov projekta (delovnih paketov)
Delovna paketa 1 in 2 (DP1, DP2) vsebujeta, skladno s standardi programa Central Europe, aktivnosti, povezane s pripravo projekta, z vodenjem, s koordinacijo in komunikacijo, z upravljanjem z znanjem, informiranjem o projektu in diseminacijo rezultatov.
V okviru delovnega paketa 3 bodo zbrani različni koncepti in orodja za upravljanje degradiranih urbanih območij. Ti koncepti bodo nato ocenjeni in ovrednoteni glede na uporabnost v srednjeevropskem prostoru. V okviru tega DP bo organizirana tudi delavnica, v katero bodo povabljeni glavni akterji prejšnjih uspešnih projektov. V okviru tega DP se bo oblikovala baza podatkov najboljših primerov. V kasnejši fazi bo baza podatkov preizkušena s strani sodelujočih občin.
Delovni paket 4 je namenjen zasnovi in organizaciji primernega izobraževalnega programa za vse zaposlene v občinskih upravah, ki se ukvarjajo s procesom urbane prenove. Vse aktivnosti bodo v praksi preizkušene v delovnem paketu 5, ki je pilotni preizkus delovanja sistema in vsebuje morebitne izboljšave zasnove iz DP4.

Najpomembnejši rezultati projekta bodo:
• baza podatkov s primeri dobrih praks za procese urbane prenove;
• priročnik za menedžment urbane prenove;
• v vsaki sodelujoči občini eden ali več menedžerjev, usposobljenih za urbano prenovo;
• izdelan izobraževalni podiplomski program za menedžerja urbane prenove.

Partnerji v projektu
Partnerji v projektu so v splošnem razdeljeni na izobraževalne inštitucije in lokalne skupnosti, ki jih bodo izobraževalne inštitucije usposabljale za urbano prenovo:
• mesto Bydgoszcz (Poljska)/Urząd Miasta Bydgoszczy, vodilni partner
• mesto Stuttgart, oddelek za nepremičnine in stanovanjsko problematiko (Nemčija)/Landeshauptstadt Stuttgart, Amt fur Liegenften und Wohen
• univerza v Bydboszczu, fakulteta za ekonomijo (Poljska)/Wyższa Szkoła Gospodarki
• mesto Most (Poljska)/Statutarni mesto Most
• tehnična univerza v Ostravi (Češka republika)/VSB – Technická univerzita Ostrava
• Mestna občina Kranj (Slovenija)
• mesto Usti nad Labem (Češka republika)/Statutární město Ústí nad Labem
• SIPRO, regionalna razvojna agencija Ferrara (Italija)/SIPRO Agenzia per lo Sviluppo – Ferrara
• Urbanistični inštitut Republike Slovenije (Slovenija)/Urban Planning Institute of the Republic of Slovenia

Kontakt:
Urbanistični inštitut Republike Slovenije
Boštjan Cotič
Bostjan.cotic@uirs.si
Trnovski pristan 2, p.p. 4717, SI-1127 Ljubljana, Slovenija
tel: +386 (0)1 420 1321, fax: +386 (0)1 420 1330
http://www.uirs.si

Aktivnosti:
Urbanistični inštitut Republike Slovenije je 17. maja 2011, v okviru projekta COBRAMAN, organiziral mednarodno konferenco z naslovom Prenova degradiranih območij. Poleg projekta COBRAMAN so bili predstavljeni tudi nekateri uspešni primeri prenov degradiranih območij v Sloveniji in tujini.