« nazajCO2NeuTrAlp

Intelligent Mobility for the Alpine Space/ Inteligentna mobilnost za območje Alp«

Osnovni namen transnacionalnega projekta CO2NeuTrAlp je pospešiti uporabo CO2 nevtralnih prometnih sredstev na območju Alp in s tem prispevati k razvoju okolju sprejemljive trajnostne mobilnosti. Pri tem je v ospredju uporaba obnovljivih virov energije iz lastne regije.
Med izvedbeno fazo projekta, od septembra 2008 do avgusta 2011, bodo ob uporabi alternativnih pogonskih tehnologij zasledovani naslednji trije cilji:

1. Uporaba različnih tehnoloških rešitev (električni motorji v lahkih vozilih, osebnih vozilih, avtobusih in dostavnih vozilih; motorji z notranjim izgorevanjem na alternativna goriva (biogoriva); tehnologije stisnjenega zraka, ipd.) v regijah z različnimi energetskimi viri (hidroelektrarne, bioplin, čisto rastlinsko olje, ipd.);
2. Podrobna preučitev uporabljenih tehničnih rešitev in priprava konkretnih predlogov za usklajevanje tehničnih standardov na področju dostopa do energije oz. goriv (polnjenje baterij, bioplin,..)
3. Na osnovi transnacionalne izmenjave znanj in izkušenj promovirati konkurenčnost alpskega prostora kot hitro rastočega trga okolju prijaznih prometnih tehnologij. Z uporabo novih pogonskih tehnologij, temelječih na obnovljivih virih energije, prispevati k zmanjšanju odvisnosti od energetskega uvoza in spodbujati ustvarjanje novih delovnih mest ter konkurenčnosti majhnih lokalnih podjetij na podeželju.

V transnacionalni projekt CO2NeuTrAlp je vključenih 11 projektnih partnerjev iz 5-ih evropskih držav (Italija, Avstrija, Francija, Nemčija in Slovenija), ki bodo znotraj projekta izoblikovali različne nacionalne pilotske projekte, katerih osnovni namen je promocija in demonstracija primerov dobre prakse s področja uporabe okolju prijazne mobilnosti. Pilotski projekti se bodo izvajali krajše časovno obdobje in bodo služili predvsem kot spodbuda za celostnejšo in dolgoročnejšo implementacijo obnovljivih virov energije iz lastne regije.

V okviru pilotnega projekta (PP13), ki se bo izvajal na območju Maribora, smo predvideli integracijo mestnega avtobusnega prometa z žičniškim prometom na Mariborskem Pohorju (Pohorsko vzpenjačo). Z enotno vozovnico bosta povezana dva povsem različna prometna sistema, ki do sedaj nista bila integrirana. Uporabnikom bo s tem na razpolago kvalitetnejša in do okolja prijaznejša prometna ponudba. S ciljem zmanjšanja izpustov CO2 je pri avtobusih predvidena zamenjava dizelskega motorja z motorjem na okolju prijaznejši pogon (bioplin, biodizel,...), v okviru načrtovane prenove Pohorske vzpenjače pa je predvidena tudi vgradnja varčnejšega električnega pogona.
RCL bo pilotne aktivnosti (PP12) izvajal na delu območja »Srca Slovenije«, ki se sooča z nekaterimi perečimi problemi na področju prometa, zlasti veliko dnevno migracijo z osebnimi vozili v Ljubljano, nizko stopnjo okoljske osveščenosti tako lokalnih skupnosti kot širše javnosti ter odsotnost dolgoročne strategije načrtovanja trajnostne mobilnosti na območju. V projekt smo vključili zainteresirane posameznike in organizacije, ki tvorijo t.i. lokalno implementacijsko mrežo (LIN): osnovne in srednjo šolo, zasebnega avtobusnega prevoznika, zasebnike, ki se ukvarjajo z novimi tehnologijami, naš cilj pa je aktivneje vključiti tudi ministrstvo za promet, fakulteto za promet in različne organizacije, ki delujejo na področju novih prometnih tehnologij. Med predvidenimi rezultati pilotnega projekta je ključen intermodalni koncept mobilnosti za področje dnevne migracije v Ljubljano iz smeri Litije in Kamnika, izdelana bo prometna študija za turistično območje Kamniške Bistrice, študije izvedljivosti za uvajanje možnih prometnih sistemov oziroma za uvajanje alternativnih pogonskih tehnologij v javnem prometu, zelo pomembne pa bodo tudi različne akcije za promocijo in osveščanje javnosti, kot je spletna aplikacija za ponudbo-povpraševanje po prostih sedežev v vozilih, postavitev varnih kolesarnic, posodobitev voznih redov javnega prometa, nagradne akcije ipd.

Izvajalca projekta v Sloveniji:

Univerza v Mariboru, Fakulteta za gradbeništvo
Smetanova ulica 17, SI-2000 Maribor

Vodja projekta: Mag. Sebastian Toplak
Projektni sodelavec: Dr. Marjan Lep in Zlatko Mesarić dipl.inž.prom.

Kontakt:
Tel: +386 2 2294 375, Fax: +386 2 2524 179

Center za razvoj Litija, d.o.o.
Kidričeva cesta 1, 1270 Litija

Vodja projekta: Saša Ceglar, dipl.geog.
Projektni sodelavec: Jelka Babič, dipl.ekon., Gašper Kleč, dipl.geog. in zgod., Mitja Bratun

Kontakt:
Tel: +386 1 8962 710, Fax: +386 1 8962 712

Aktivnosti:
Zaključna konferenca projekta CO2NeuTrAlp je potekala 30. junija 2011 v Milanu v Italiji.