« nazajMANFRED

Upravljavske strategije za prilagoditev gozdov alpskega prostora na tveganja povezana s podnebnimi spremembami - Management strategies to adapt Alpine Space forests to climate change risks

Kratek povzetek vsebine projekta MANFRED:

Zaradi vpliva pričakovanih podnebnih sprememb (CC), se lahko v Alpah temeljito spremenijo ekološke razmere za uspevanje gozdov. Negotovo je, kako bodo te spremembe vplivale na ekološke, proizvodne in socialne vloge gozda. Glede na različne scenarije podnebnih sprememb in sprememb rabe tal, lahko le adaptivno upravljanje in gospodarjenje z gozdnimi ekosistemi zagotovi krepitev večnamenske vloge gozdov in ohranitev naravne dediščine. Projekt MANFRED gradi most med znanstvenimi dognanji in praktičnim gospodarjenjem z gozdovi in skuša:

a/ zbirati znanje glede vpliva podnebnih sprememb na štirih področjih:
· produktivnost gozdov in spremembe rabe tale (delovni sklop - DS 4)
· naravne nesreče in tveganja (DS 5)
· dobre prakse za omilitev posledic ekstremnih vremenskih dogodkov (DS 6)
· varovalna vloga gozdov (DS 7)

b/ prepoznavati »vroče točke« s konkretnimi potrebami za ukrepanje na regionalni in lokalni ravni,

c/ razvijati upravljavske strategije, ki so se sposobne prilagoditi na spreminjajoče okoljske pogoje (DS 8),

d) prispevati k implementaciji predlaganih upravljavskih strategij prilagajanja v sodelovanju z odločujočimi deležniki na 4 transnacionalnih študijskih območjih.

Pričakovani rezultati:

Pričakovani rezultati projekta so predstavljeni po delovnih sklopih (DS).

V DS 4 (Scenariji sprememb podnebja in rabe tal/Climate and land use scenarios) bodo izdelane karte scenarijev sprememb rabe tal in "bioklimatske ovojnice" za glavne drevesne vrste alpskega prostora. Izdelana bo tudi karta transalpinskih provinenčnih regij (semenske cone za drevesne vrste). Prav tako bo izdelan tudi priročnik o alternativnih - prilagojenih semenskih virih.

V DS 5 (Vroče točke nevarnosti in tveganj/Hazards and risk hotspot) bo izdelan priročnik "Pest management" namenjen gozdnim posestnikom in ostalim, ki se ukvarjajo z upravljanjem in gospodarjenjem z gozdom. Izdelane bodo karte ekstremnih dogodkov ter karte potencialnih območij nevarnosti.

V DS 6 (Ekstremni vremenski dogodki/Extreme events) bo zbrana podatkovna baza ekstremnih dogodkov povezanih s CC v alpskem prostoru. Organizirane bodo okrogle mize z zainteresirano javnostjo na temo ekstremnih dogodkov. Izdelan bo priročnik dobre prakse za preprečevanje in okrevanje po ekstremnih dogodkih.

V DS 7 (Varovali gozdovi/Protection forest engineering) bodo izbrani in predstavljeni standardni indikatorji varovalne vloge gozda. Izdelane bodo smernice za varovalno vlogo gozdov v območjih potencialnih naravnih nesreč.

V DS 8 (Prilagoditveno upravljanje/Adaptive management) bo izdelan celosten manual prilagoditvene strategije za gospodarjenje z gozdovi. Rezultat projekta bo tudi mednarodna konferenca na temo prilagoditvene strategije za gospodarjenje z gozdnimi ekosistemi. Vsi rezultati projekta bodo povezani v večjezično internetno platformo, ki bo služila izmenjavi znanj, izkušen, primerov dobre prakse,...