« nazajTRANSit

Mediterranean Intermodal Transit

Kratek opis projekta
Pristanišča na območju južnega Sredozemlja igrajo eno ključnih vlog pri logističnih procesih v tovornem prometu in delujejo kot vstopna vrata v celinski del Evrope. Pristanišča so eden od ključnih členov v dobavnih verigah logističnih procesov, zato se je porodila ideja za celostno upravljanje pristaniških dejavnosti, skupaj z zagotavljanjem intermodalnih in multimodalnih storitev za prevoznike po morju, cesti in železnici.
Glavni cilj projekta TRANSit je spodbujanje intermodalnosti in medregionalnega sodelovanja, razvoja in preizkušanja inovativnih e-platform, ki bodo zagotavljale vse potrebne informacije (odhodi/prihodi, zmogljivosti itd) za vse zainteresirane udeležence logističnih procesov (ladjarska podjetja, prevozniki v cestnem in železniškem prevozu itd). Uporaba podatkov in informacij bo omogočala spodbujanje uporabe intermodalnih in multimodalnih storitev. S tem se bo povečala produktivnost, učinkovitost in zmogljivost logističnih procesov.
Predlagana e-platforma bo temeljila na osnovi zadnjih dosežkov ICT na področju telematskih storitev v tovornem prometu. E-platforma bo povezala različne logistične operaterje in omogočila enostavnejšo komunikacijo med njimi. Spodbujal se bo regionalni razvoj in krepilo čezmejno sodelovanje. V logističnih procesih se bo povečala potreba po e-tovornemu prometu. Negativni vplivi prometa na okolje se bodo zmanjšali, rezultati pa bodo predstavljeni politiki in širši javnosti.

VSEBINA:
Območje Sredozemlja se sooča s težavami v logističnih procesih tovornega prometa, ki postavljajo vprašanje razvoja integriranih in inter- in multimodalnih prometnih sistemov, da bi povečali učinkovitost in varnost logistike ter prihranek časa, hkrati pa zmanjšali negativne vplive na okolje, ki jih povzroča transport.
Glavna ideja projekta temelji na razvoju inovativnih e-platform, ki se uporabljajo kot osnovno orodje za spremljanje in upravljanje prometnih tokov. E-platforme zagotavljajo vse podatke, ki so potrebni za nemoten logistični proces operaterjev. Predlagana e-platforma v projektu TRANSit bo strukturirana na podlagi potreb in zahtev operaterjev in bo omogočala najvišjo stopnjo integracije različnih vrst prevoza.
E-platforma bo zagotavljala različne informacije za vse sodelujoče stranke. V prihodnosti bo za spodbujanje intermodalnosti in urbanega razvoja ter izboljšane dostopnosti ponujala možnost vključitve končnega uporabnika logistične storitve. Informacije bodo logističnim podjetjem omogočale dinamično izbiro najprimernejšega načina prevoza pošiljke. Optimalna izbira transportne poti, učinkovitejša izraba razpoložljivih prevoznih sredstev in prometne infrastrukture bo zmanjšala negativne vplive na okolje, ki jih povzroča transport.

CILJI IN NAMENI
Cilj projekta TRANSit je postaviti idejo integratorja tovora, začeti z uporabo e- prometa za območje Sredozemlja in spodbujati boljšo dostopnost in kohezijo med centri in regijami na področju razvoja integriranih multimodalnih prometnih sistemov. Potrebno je določiti temelje za razvoj, delovanje in spodbujanje enotne, integrirane in inovativne mreže multimodalnih in intermodalnih logističnih storitev v širšem območju Sredozemlja. To bo okrepilo kakovost, izboljšalo mobilnost, učinkovitost in prihranke pri stroških ter zmanjšanje negativnih vplivov na okolje, ki jih povzroča tovorni promet.
Eden od ciljev projekta je razvoj integriranega omrežja večnacionalnih partnerstev, v katerem bodo različni organi, ki sodelujejo v globalnem logističnem procesu ter strokovnjaki in zainteresirana javnosti.
Trajnostni razvoj omrežja v Sredozemlju bo imel več učinkov: usklajeno delovanje na področju prometne politike med lokalnimi organi, institucijami in podjetji, ki se ukvarjajo z razvojem prometa. Na podlagi usklajene strategije sredozemskih pristanišč je lahko pričakovati hitrejši razvoj prometa. Na ta način se bo okrepila konkurenčnost prometa ter razvoj pomorskih avtocest skupaj z otoki v Sredozemlju. Posebni cilji projekta TRANSIT so še:
1) izmenjava dobrih praks in prenos znanja med državami Sredozemlja bo zagotavljalo nadnacionalno in medregionalno sodelovanje na področju logističnih storitev prevoza,
2) razvoj pilotnega projekta ICT s telematiko bo izboljšal intermodalnosti regije ter povečal njeno gospodarsko rast,
3) izmenjava idej, praks in načrtov, ki izhajajo z izvajanjem projekta regionalne, nacionalne in politike EU ter institucij, ki se ukvarjajo z intermodalnim prometom,
4) povečanje funkcijske dostopnosti med vsemi udeleženci z namenom spodbujati regionalni, nacionalni kot tudi transnacionalni trajnostni razvoj v Sredozemskem območju z omejevanjem negativnih učinkov na okolje in prostor.
Rezultati projekta TRANSIT bodo vidni skozi rast, razvoj, v večji konkurenčnosti gospodarstva in v varstvu okolja. Pod okriljem projekta TRANSIT bodo združeni strokovnjaki s področja transporta, operaterji in oblikovalci politike. S tem se bo izboljšal pretok znanja in izkušenj. S povečanjem produktivnosti se bo povečala možnost za rast in razvoj regije skladno z načeli trajnostnega razvoja.

Kontakt:
Prometni institut Ljubljana d.o.o.
Kolodvorska 11, SI-1000 Ljubljana, Slovenia
Tel./Phone: +386 1 2914620
GSM: +386 31 392017