« nazajInnoCité

Vodilni partner InnoCité projekta je Zbornica za trgovino in industrijo Lyon (Francija), Oddelek za trgovino, storitve in turizem (Vodja projekta: Laurence JAQUINOT).

Pri projektu sodelujejo tudi naslednji partnerji: Regijska uprava Franche-Comte; Oddelek za prostorsko načrtovanje, Regija Lombardija – Direkcija za trgovino, sejme in trge; Bavarsko Ministrstvo za ekonomske zadeve, infrastrukturo, promet in tehnologijo, Oddelek za prostorski razvoj; SIR – Salzburški inštitut za regionalno planiranje in stanovanjsko gospodarstvo - Oddelek za razvoj lokalnih skupnosti; Služba deželne vlade Spodnje Avstrije – Odd.za prost. načrt. in reg. Politiko; Regionalni razvojni center Koper Centro regionale di sviluppo Capodistria; Mesto Lure; DIRRECTE Rhone-Alpe, Regionalni oddelek za podjetja, konkurenčnost, potrošnjo delo in zaposlovanje.

Cilj projekta InnoCité je krepitev komplementarnega položaja malih in srednje velikih alpskih mest v urbanem omrežju, kjer imajo velike metropole čedalje pomembnejšo vlogo in prevzemajo mnoge urbane funkcije malih in srednje velikih mest. Podrobnejši cilji so usmerjeni v krepitev trajnostnega razvoja teh mest, predvsem:
- izboljšanje privlačnosti in kakovosti življenja, skozi pripravo skupne vizije razvoja, ob upoštevanju raznovrstnih mestnih funkcij,
- izvajanje trajnostnega prostorskega načrtovanja za zmanjšanje ekonomskih in socialnih razlik,
- določitev predloga nadnacionalnih ukrepov za pritegnitev podjetij v mala in srednje velika mesta,
- krepitev identitete teh mest.

Uravnotežena politika teritorialnega razvoja bo izhajala iz participativnega upravljanja, ki vključuje vse zainteresirane strani (javni organi, politiki, strokovnjaki za prostorsko načrtovanje, ekonomisti, urbanisti, predstavniki lokalnih MSP itd) v zasebnih / javnih partnerstvih. Partnerji bodo poskrbeli za vključevanje rezultatov projekta v njihove lokalne, regionalne in nacionalne programe skozi ustrezno politično zavezanost.

Projekt InnoCité se izvaja poleg mesta Koper na naslednjih eksperimentalnih območjih:
Francija: mesti Neuville-sur-Saône in Lure; Nemčija: mesto in pokrajina Garmisch-Partenkirchen; Avstrija: mesti Hollabrunn and Bad Vöslau ter naselja Köstendorf, Neumarkt, Straßwalchen; Italija: mesti Voghera in Darfo Boario Terme.
Aktivnosti RRC Koper v projektu Innocité
Tudi mesto Koper deli usodo manjših alpskih mest, ki zaradi velikih aglomeracij izgubljajo svojo identiteto, konkurenčnost in kvaliteto bivanja. V Kopru smo dodatno soočeni z dejstvom, da bi bližnji Trst na italijanski strani po odpravi meje lahko postopoma prevzel nekatere funkcije Kopra. Projekt Innocite je za Koper priložnost za dosego razvojnih ciljev, kot so povečanje konkurenčnosti mesta oz. njegovega mestnega središča v širšem čezmejnem prostoru, izboljšanje kvalitete bivanja ter okrepitev razvojne vloge poslovnih akterjev v mestnem središču, v sodelovanju z občino in ostalimi.

V analitični fazi projekta sta bili opravljeni dve raziskavi. Raziskava vloge mesta Kopra v omrežju naselij je bila pripravljena na enakih metodoloških izhodiščih, kot raziskava v letih 1999/2000, katere namen je bila proučitev omrežja centralnih naselij in njihovih vplivnih območij. S sodelovanjem osnovnih šol na območju Južne Primorske so bili pridobljeni odgovori na obširen vprašalnik. Raziskava je pokazala predvsem spremembe na področju trgovine in izobraževanja, ki pa so le deloma vplivale na odnose znotraj omrežja centralnih naselij:
• Okrepila se je trgovska vloga bolj oddaljenih urbanih središč, kar je tako posledica krepitve velikih nakupovalnih središč kot tudi boljših cestnih povezav;
• Kljub svoji večji oddaljenosti je na področju nakupovanja Ljubljana pomembnejša od Trsta oziroma je pogosteje cilj nakupovalnih potovanj;
• Na območju občine Koper je dominantna vloga Kopra, ki ima močan vpliv tudi na območju občin Izola in Piran, pa tudi na območju občine Hrpelje-Kozina.

V drugi raziskavi so bila raziskana stališča trgovcev v mestnem jedru do prostorskih pogojev in značilnostih njihovega poslovanja. Obsežen vprašalnik je vseboval sklope o lokaciji in poslovnih prostorih, o poslovanju, o strankah, o mestnem središču Kopra kot nakupovalnem središču, ob koncu pa so vprašani imeli možnost opisati še druge pripombe glede mestnega jedra, ki jih vprašanja niso zajela.

Odziv anketirancev je bil dober (vrnjenih 67% anket). Odgovori nudijo dragocen vpogled v poslovni utrip mestnega središča, opozarjajo na njegove prednosti, pa tudi pomanjkljivosti in probleme. Med prednostmi so anketiranci izpostavili privlačne urbano okolje, čistost mesta, dogodke pod vodstvom Turistično informacijskega centra, varnost, prisotnost univerze in pa dejstvo, da je mesto prijazno pešcem in kolesarjem. Med slabosti so bili uvrščeni slaba dostopnost z avtomobilom, množica zaprtih trgovin/poslovnih prostorov, slaba kakovost trgovin, pomanjkanje atraktivnih programov, ki bi privabljali obiskovalce, skromen izbor restavracij in drugih gostinskih uslug, pa tudi šibka organiziranost trgovcev.

Na podlagi ugotovitev raziskav ter tesnega sodelovanja s stakeholderji bov nadaljevanju pripravljena skupna vizija in program razvoja mestnega središča Koper, ob aktivnejši vlogi ključnih poslovnih akterjev mesta, kot smo ga bili vajeni doslej, kar je tudi prispevek projekta Innocite.

Kontakt:
RRC Koper
g. Slavko Mezek,
E-mail: Slavko.Mezek@rrc-kp.si;
Tel.: +386 5 663 75 85 

Aktivnosti:
15. junija 2011 je v Lyonu v Franciji potekala zaključna konferenca projekta InnoCité, z naslovom "Kako izboljšati konkurenčnost malih in srednje velikih mest pod vplivom velikih alpskih urbanih središč?".