« nazajNATREG

Managing Natural Assets and Protected Areas as Sustainable Regional Development Opportunities (Kako upravljati varovana območja narave, da bodo postala priložnost za trajnostni razvoj)

Varovana območja so pomemben instrument varstva biotske raznovrstnosti. Pomenijo pa tudi velik potencial socialnega in gospodarskega razvoja Slovenije. Morda teh potencialov še ne prepoznavamo dovolj, predvsem pa nam še ne uspeva dovolj dobro varstva narave povezati z razvojem posameznega območja. Projekt NATREG se je lotil prav tega izziva – njegov osnovni namen je pokazati in promovirati potenciale varovanih območij, izboljšati njihovo prepoznavnost in rabo kot dobo priložnost za trajnostni razvoj, kot tudi povečati prepoznavnost ohranjene narave in okolja kot vrednote. Projekt se osredotoča na mreženje varovanih območij v Jugovzhodni Evropi in za primere smo izbrali tako imenovana pilotna območja. Ta predstavljajo rečne lagune reke Pad pri Benetkah, Kamniško Savinjske Alpe z Belsko Kočno, Štajersko regijo, območje Pohorja, regijskega parka Drava na Hrvaškem in Delibatsko puščavo v Banatu na jugovzhodnem delu Panonske nižine v Vojvodini.
Projekt bomo izvajali s sodelovanjem, spletli bomo transnacionalne in medsektorske mreže, eden od rezultatov projekta bo Skupna strategija za integrirano upravljanje z varovanimi območji. Tekom projekta bomo Izvedli številna usposabljanja in delavnice za ključne deležnike regionalnega razvoja, prostorskega načrtovanja, varovanja narave in ostalih povezanih sektorjev. Z njimi želimo udeležence spodbuditi in naučili, kako sodelovati pri pripravi integriranih načrtov upravljana. Izdelali bomo tudi strategijo razvoja ekoloških koridorjev med varovanimi območji.
Projekt NATREG bo trajal 28 mesecev, zaključil se bo z julijem leta 2011.

Partnerji:
Zavod RS za varstvo narave je vodilni partner projekta v katerega so vključeni še partnerji iz 5 različnih držav:
- Ministrstvo za okolje in prostor,
- Regionalni center za okolje Slovenija,
- Koroška deželna vlada (Oddelek za ohranjanje narave),
- Štajerska deželna vlada (Oddelek za prostorsko načrtovanje in razvoj),
- Regija Benečija (Oddelek za prostorsko načrtovanje in razvoj),
- Okoljska agencija regije Emilia-Romana (Bologna),
- Univerza v Celovcu, Oddelek za ekonomske študije,
- Zavod za prostorsko načrtovanje županije Koprivnica,
- Javni zavod za upravljanje z varovanimi območji županije Koprivnica,
- Javno podjetje Vojvodinašume,
- Zavod za varstvo narave Republike Srbije.

Več informacij na spletni strani projekta NATREG.

Aktivnosti v okviru projekta NATREG

- V Zrečah in na Rogli je od 16. - 17. septembra 2009 potekala Otvoritvena konferenca projekta NATREG. Poročilo in predstavitve s konference si lahko ogledate na spletni strani Zavoda RS za varstvo narave.

- Na Sejmu Narava Zdravje, ki je potekal od 1. do 4.10.2009, je bil med drugimi dejavnostmi predstavljen tudi projekt NATREG. 

- V začetku meseca decembra je v Rušah potekala delavnica projekta NATREG z naslovom »Razvojne priložnosti Vzhodnega Pohorja«. Več o delavnici si lahko preberete na spletni strani Zavoda RS za varstvo narave.

- Januarja 2010 je Zavod RS za varstvo narave, v sodelovanju z občino Zreče in Razvojno agencijo Kozjansko, v Zrečah  organiziral delavnico projekta NATREG z naslovom »Razvojne priložnosti Južnega Pohorja«. Več o delavnici ter predstavitve pripravljene za delavnico so na voljo na spletni strani Zavoda RS za varstvo narave.

- Marca 2010 je Zavod RS za varstvo narave pripravil že tretjo v seriji delavnic na Pohorju z naslovom Razvojne možnosti Zahodnega Pohorja. Več informacij o delavnici je na voljo tukaj.

- Maja 2010 je izšlo drugo elektronsko glasilo projekta NATREG. Glasilo je ta voljo na spletni strani projekta in v priponki spodaj.

- 27. 5. 2010 je v okviru delavnice projekta NATREG potekala delavnica. Realizirani sklepi delavnice so na voljo na spletni strani Zavoda RS za varstvo narave.

- 8.7.2010 je v organizaciji Zavoda RS za varstvo narave potekala delavnica z naslovom Trajnostni razvoj turizma na zahodnem in južnem delu projektnega območja Pohorje.

- Objavljena so poročila štirih SWOT delavnic na temo turizem, gozdarstvo in lovstvo ter kmetijstvo na pilotnem območju Pohorje. Gradiva so dostopna na spletni strani Zavoda RS za varstvo narave ter v priponkah spodaj.

- Oktobra 2010 je izšla tretja izdaja elektronskega glasila projekta NATREG. Izvod glasila je na voljo na spletni strani projekta in v priponki spodaj.

- Aprila 2011 je izšla četrta izdaja elektronskega glasila. Izvod je v elektrosnki obliki dostopen tukaj ter v priponki spodaj.

- 21.4.2011 je v Mariboru potekala delavnica Oblikovanje skupnih projektov na Pohorju, ki bodo prispevali k uresničevanju vizije Pohorje 2030.

- 26. maja 2011 je v Zrečah potekal "NATREG DAN" s številnimi aktivnostmi.

- Med 22. in 26. junijem 2011 so pripravili zaključno konferenco projekta, ki je potekala  v Novem Sadu v Srbiji.

- Julija 2011 je izšla peta, zadnja izdaja elektronskega glasila. Preberete si ga lahko v priponki spodaj.


Vsa objavljena glasila so dostopna tudi na spletni strani Zavoda RS za varstvo narave.