« nazajVITAL LANDSCAPES

Trajnostni razvoj kulturne krajine z uporabo inovativnih tehnik

V Zahodni Evropi se z varovanjem krajine in trajnostnim razvojem regij bolj ali manj uspešno že desetletja ukvarjajo različne organizacije. V Srednji Evropi je stanje drugačno, predvsem v novih državah članicah Evropske Unije. Področje je v tem delu sveta še relativno novo in zato so razvojne akcije in organizacije pogosto šibke in neučinkovite. Iz tega razloga se projekt VITAL LANDSCAPES posveča varovanju srednjeevropske kulturne krajine s podporo trajnostnemu razvoju regij in krajin ter z močnejšim povezovanjem varstva narave z družbeno-ekonomskim razvojem.
Glavni cilj projekta je razviti nove inovativne tehnike sodelovanja in prostorske vizualizacije ter tako prispevati k trajnostnem razvoju edinstvenih kulturnih krajin srednjeevropskega prostora.

Kulturna krajina združuje naravo in kulturno dediščino in v srednjeevropskem prostoru predstavlja najbolj značilen tip naravnih območij zato so ta območja nepogrešljive zibke biotske raznovrstnosti in pomemben vir naravnih bogastev ter prispevajo tudi h kulturni identiteti držav. Žal pa kvalitetne krajine zaradi posledic ekonomskega razvoja postopoma izginjajo. Nesposobnost poiskati alternativne rešitve ter nezmožnost širšega razmisleka o trajnih posledicah posegov v kulturno krajino tako preprečuje možnosti za trajnostni razvoj regij in posredno načenja lokalno identiteto prostora.

Tudi Slovenija se sooča z naraščajočo vrzeljo med varstvom narave in težnjami ekonomskega razvoja, z neučinkovitim medsektorskim sodelovanjem (npr. med upravljanjem z vodami, varstvom naravne dediščine in kmetijstvom), s pomanjkanjem izkušenj na področju metod vključevanja javnosti v proces odločanja in sodelovanja med deležniki pri posegih v prostor ter z zelo nizkim zavedanjem o razvojnih priložnostih, ki jih lahko predstavlja krajina. V projektu bodo možnosti uporabe inovativnih razvojnih tehnik uporabljene na primeru Krajinskega parka Ljubljansko barje.

Projekt sestavlja pet delovnih paketov:
- vodenje in koordinacija
- komuniciranje, upravljanje znanja in rezultatov projekta
- inovativne tehnike sodelovanja in vizualizacije
- primeri pilotnih projektov
- izobraževanje in izmenjava znanja

Pričakovani rezultati projekta VITAL LANDSCAPES naj bi bili spodbuda za razvoj produktivne prakse ravnanja s krajino. Projekt bo skušal vplivati na Izboljšanje komunikacije med varstvenim in ekonomskim področjem in z uporaba učinkovitih tehnik sodelovanja med neposredno vpletenimi in posredno prizadetimi deležniki. Projekt Vital Landscapes bo posebno pozornost posvetil kakovosti življenja na podeželju, ki je v srednjeevropskem prostoru pogosto v podrejenem položaju, saj imajo prebivalci skoraj praviloma slabši dostop do javnih in socialnih storitev, prav tako pa se soočajo tudi z nižjimi dohodki. Ruralna območja zato ne predstavljajo primernega življenjskega izziva za mlado, izobraženo populacijo, ki se zato umika v mesta in dodatno prispeva k demografskimu primanjkljaju teh okolij.

Projektno partnerstvo:
V projektu VITAL LANDSCAPES sodeluje 8 partnerjev iz 7 držav, konkretno:
- Land Company saxony-Anhalt iz Nemčije,
- Association of Cultural Heritage Saxony-Anhalt iz Nemčije,
- University of natural Resources and Applied Life Sciences Vienna iz Avstrije,
- Institute of geography of Slovak Academy of Sciences iz Slovaške,
- Faculty of Agriculture, University of South Bohemia iz Češke,
- Corvinus University of Budapest iz Madžarske,
- University of Agriculture Krakow iz Poljske in
- LUZ d.d. iz Slovenije.